PD3-4231-118/07 - Przychód z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Kielcach PD3-4231-118/07 Przychód z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce.

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 21 września 2007 r. U. Sp. z o.o. w K. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 18 września 2007 r. znak: OG-005/85/PDIII-423/30-5/2007 uznające za nieprawidłowe stanowisko Spółki w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych kwoty uzyskanej przez Spółkę z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce celowej działającej w formie spółki komandytowej - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

Pismem z dnia 16 maja 2007 r. Spółka U. zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach o udzielenie informacji w przedmiocie stosowania przepisów podatkowych, m.in. w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Spółka prowadzi działalność inwestycyjno-deweloperską. Przedmiotową działalność planuje rozszerzyć poprzez utworzenie Spółki Celowej działającej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której wniesie aport w postaci przedsiębiorstwa według wartości rynkowej. W zamian za wniesiony aport Spółka obejmie udziały w Spółce Celowej o wartości nominalnej, odpowiadającej wycenie rynkowej aportu.

W związku z przyjętą strategią działania i prowadzeniem inwestycji w formie zależnych spółek osobowych, po wniesieniu aportu Spółka Celowa przekształci swoją formę prawną w spółkę komandytową.

Aby uregulować posiadane zobowiązanie z tytułu kredytu inwestycyjnego, Spółka przyjmuje koncepcję, że w ramach uczestnictwa w przekształconej Spółce Celowej (spółce komandytowej), jako wspólnik podejmie uchwałę o obniżeniu swojego udziału kapitałowego w Spółce Celowej w drodze obniżenia wartości wniesionego wkładu, w następstwie czego Spółka Celowa (spółka komandytowa) wypłaci Spółce w pieniądzu równowartość wkładu podlegającego obniżeniu.

W tej sytuacji Spółka zwróciła się z zapytaniem czy kwoty uzyskane przez Spółkę z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w Spółce Celowej działającej w formie spółki komandytowej, a co za tym idzie obniżenia wartości wkładu Spółki w Spółce Celowej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki kwoty otrzymane przez Spółkę z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w Spółce Celowej (spółce komandytowej), stanowiące równowartość obniżenia wkładu Spółki w Spółce Celowej (spółce komandytowej) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W uzasadnieniu powyższego stanowiska Spółka powołała przepisy art. 50 § l, art. 54 § 1 oraz art. 65 Kodeksu spółek handlowych.

W wyniku rozpatrzenia wniosku z dnia 16 maja 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach postanowieniem znak: OG-005/85/PDIII-423/30-5/2007 z dnia 18 września 2007 r. uznał przedstawione we wniosku stanowisko Spółki w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych kwot uzyskanych przez Spółkę z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w Spółce Celowej za nieprawidłowe.

W zażaleniu z dnia 21 września 2007 r. wniesionym za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach Spółka wnosi o zmianę postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach i uznanie stanowiska Spółki w tej części za prawidłowe.

Wnosząc o powyższe Spółka podnosi, że w rozpatrywanym przypadku nieuzasadnione było powołanie przez organ podatkowy przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm./ oraz stwierdzenie organu, że jakiekolwiek wypłaty dokonywane przez spółkę komandytową, stosownie do tego przepisu będą stanowiły przychód podatkowy, jako otrzymane pieniądze.

Według Spółki, w tym przypadku znaczenie dla rozstrzygnięcia podniesionej kwestii mają powołane we wniosku przepisy Kodeksu spółek handlowych, a dodatkowo należy wskazać na przepis art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się m.in. umorzonych udziałów lub akcji w spółce w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. W omawianym przypadku kosztem nabycia udziałów będzie wartość otrzymanych udziałów w zamian za wkład niepieniężny, co wynika z zestawienia przepisów art. 15 ust. 1k pkt 2, art. 15 ust. 11 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy. Z przepisów tych wynika, że w przypadku umorzenia udziałów (akcji) otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części koszt nabycia takich udziałów (akcji), o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustala się w wysokości wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej nadzień objęcia tych udziałów (akcji) nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia. Natomiast umorzenie udziałów nastąpi w części nie przekraczającej kosztu ich objęcia za wniesiony aport.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia zważono, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wnoszonych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Jak wynika z treści powołanego przepisu, regulacja powyższa nie odnosi się do opisanego we wniosku przypadku obniżenia udziału kapitałowego w spółce komandytowej.

Nie znajduje zatem uzasadnienia zastosowanie do tej sprawy, w drodze analogii, regulacji dotyczącej umorzenia udziałów lub akcji w spółce, zawartej w przedmiotowym art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do tej kwestii nie odnoszą się również pozostałe uregulowania zawarte w art. 12 ust. 4 powoływanej ustawy podatkowej.

Wobec powyższego nie ma podstaw do uwzględniania przy rozpatrywaniu zagadnienia przychodu w związku z obniżeniem udziału kapitałowego w spółce przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tej sytuacji znajduje zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 1 wymienionej ustawy podatkowej, stosownie do którego przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W świetle tego przepisu kwoty pieniężne otrzymane przez Spółkę z tytułu obniżenia jej udziału kapitałowego w Spółce Celowej /komandytowej/ stanowią przychód podatkowy podlegający uwzględnieniu przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl