PD3.2-415-2/05 - Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o. - możliwość opodatkowania według stawki liniowej 19%.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy PD3.2-415-2/05 Wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o. - możliwość opodatkowania według stawki liniowej 19%.

Pytanie podatnika

Czy wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną za posiedzenie zarządu w spółce z o.o. można zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej i opłacać podatek liniowy w wysokości 19%.

POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 stycznia 2005 r. (uzupełnionego w dniu 23 lutego 2005 r.) Pana... zam...., gmina.... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać stanowisko Pana, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę fizyczną za posiedzenie zarządu w spółce z o.o. można zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej i opłacać podatek liniowy w wysokości 19% za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż jako osoba fizyczna otrzymuje Pan wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu spółki z oo.

W Pana opinii art. 13 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodami z działalności wykonywanej osobiście są przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów, zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 ww. artykułu ustawy.

Ponadto, uważa Pan, że art. 13 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza możliwość zakwalifikowania przychodów, menadżerów, jako przychody z działalności gospodarczej, ale czyni od niej wyjątek dla przychodów, o których mowa w pkt 7 ustawy.

Pana zdaniem, jeśli menadżer jest jednocześnie członkiem zarządu spółki, to funkcje te może wykonywać w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej i w konsekwencji korzystać z opodatkowania stawką 19%.

Tut. Organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.

Art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie wyłącza przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne, należące do składów zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, spod stosowania art. 13 pkt 7 tej ustawy.

Wybór tego, w jakiej formie prawnej członek zarządu wykonuje czynności wykonawczo-zarządzające jest pozostawiony wyłącznie spółce. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście przez członków zarządu spółki z o.o. (art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) należy zaliczyć wynagrodzenie otrzymywane w związku z pełnieniem tej funkcji na podstawie samego tylko aktu postanowienia tj. bez nawiązywania odrębnego stosunku zatrudnienia (pracowniczego lub niepracowniczego).

W pozostałych sytuacjach przychody członków zarządu - w zależności od źródła - mogą być kwalifikowane bądź jako pochodzące ze stosunku służbowego lub stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), bądź jako wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenia (art. 13 pkt 8 cyt. ustawy).

Zatem wynagrodzenie osoby fizycznej za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o. nie stanowi przychodu w myśl art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie mają zastosowania przepisy art. 30c ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl