PD2.1-415-21/07 - Dochody uzyskane w kraju, z którym Polska nie posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy PD2.1-415-21/07 Dochody uzyskane w kraju, z którym Polska nie posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 maja 2007 r. Uzupełnionego o własne stanowisko w sprawie w dniu 22 czerwca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana, iż dochód uzyskany przez podatnika mającego miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w kraju, z którym Polska nie posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego w dniu 4 maja 2007 r. wniosku, uzupełnionego w dniu 22 czerwca 2007 r. wynika, że w 2006 r. podpisał Pan z firmą... Ltd z siedzibą na Wyspie Guernsey umowę o pracę na stanowisku starszego oficera na statku morskim. Poinformował Pan również, iż nie uzyskuje Pan w Polsce żadnych dochodów, pomimo posiadania statusu rezydenta w Polsce.

Tutejszy organ podatkowy rozpatrując powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.

Wyspa Guernsey wchodzi w skład archipelagu Wysp Normandzkich i stanowi terytorium zależne Korony Brytyjskiej. W zakresie polityki wewnętrznej jak również podatków Wyspa posiada samodzielność. W zakresie opodatkowania władze Wyspy posiadają umowy tylko z Wyspą Jersey oraz z Wielką Brytanią. Zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 94, poz. 790) Wyspa Guernsey została zaliczona do obszarów stosujących tzw. szkodliwą konkurencję podatkową.

W związku z tym, iż Polska nie posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wyspą Guernsey kwestię opodatkowania dochodów ze stosunku pracy należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Artykuł 3 ust. 1a wskazuje, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę która:

1)

posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)

przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż zamieszkuje Pan w ..., przy ulicy ..., gdzie jest Pana centrum interesów życiowych, natomiast uzyskuje Pan przychody (dochody) ze stosunku pracy wypłacane przez firmę usytuowaną na Wyspie Guernsey. Tym samym ciąży na Panu nieograniczony obowiązek podatkowy, tzn. podlega Pan w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów.

Zgodnie z art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8, lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub z państwem, w którym dochody są osiągane, Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zasady określone w ust. 9 stosuje się odpowiednio.

Mając powyższe na uwadze przychody osiągnięte na Wyspie Guernsey podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych tj. według obowiązującej skali podatkowej po:

1)

pomniejszeniu dochodu ze stosunku pracy o przysługujące diety za każdy dzień pobytu w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 15 (art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 217, poz. 1588),

2)

przeliczeniu na złote wg. kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut lub kursu średniego walut obcych ogłaszanych przez NBP, (art. 11 ust. 3 ustawy),

3)

pomniejszeniu o ryczałtowe koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy - w 2007 r. wynoszą 108,50 zł miesięcznie).

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W zeznaniu tym należny podatek oblicza się od sumy dochodów osiągniętych w 2007 r. w Polsce (za wyjątkiem dochodów zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21, 52, 52a ustawy o podatku dochodowym oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku) oraz dochodów uzyskanych na Wyspie Guernsey wyliczonych zgodnie z zasadami podanymi wyżej.

Przy wyliczeniu podstawy obliczenia podatku uwzględnia się składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) - zapłacone w Polsce.

Wnioskodawca jest zobowiązany obliczyć podatek dochodowy zgodnie z obowiązującą w 2007 r. skalą podatkową wskazaną w art. 27 ustawy a następnie odliczyć kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie z zastosowaniem wyżej wskazanych zasad.

Natomiast jeżeli chodzi o kwestię odprowadzania zaliczek od przychodów uzyskiwanych z pracy najemnej za granicą zgodnie z art. 44 ust. 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy: o których mowa w art. 3 ust. 1, czasowo przebywający za granicą, którzy osiągają dochody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium RP, są obowiązani w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wrócili do kraju, wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, przy czym obliczoną w ten sposób zaliczkę może Pan pomniejszyć proporcjonalnie o kwotę podatku zapłaconego na Wyspie Guernsey.

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl