PD1-4151-79/07 - Czy podróże przedsiębiorcy - kierowcy są podróżami służbowymi?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Kielcach PD1-4151-79/07 Czy podróże przedsiębiorcy - kierowcy są podróżami służbowymi?

"(...) Podatnik stwierdził, że jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług w charakterze kierowcy, poza miejscem wykonywania działalności, może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wartość diet do wysokości jaka przysługuje pracownikom z tytułu podróży służbowej.

W dniu 22.05.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie wydał postanowienie znak: PD-415/1/KE/07, w którym stwierdził, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy wskazał, że świadczenie usług transportowych w kraju i poza jego granicami w ramach działalności gospodarczej stanowi istotę tej działalności i czynności te nie wiążą się z odbywaniem podróży służbowej, ponieważ osoby prowadzące działalność gospodarczą w tym zakresie nie mają określonego stałego miejsca wykonywania usługi. Organ pierwszej instancji uznał zatem, że brak jest podstaw do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wartości diet z tytułu odbytych podróży służbowych przez kierowcę świadczącego usługi transportowe w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Na ww. postanowienie Pan (...) wniósł zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach (...).

Podatnik argumentuje, że podróżą służbową jest każda podróż przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą, która pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodu. W związku z powyższym (...) również podróże przedsiębiorcy kierowcy są podróżami służbowymi i stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych diety z tytułu tych podróży stanowią koszty uzyskania przychodów.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Podatnik powołuje się na wyroki NSA z dnia 15 września 2005 r., sygn. akt FSK 2175/04, WSA w Łodzi z dnia 18 października 2006 r., sygn. akt I SA/Łd 912/06, WSA w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 120/07.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż zażalenie wniesione przez Pana (...) zasługuje na uwzględnienie i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych w charakterze kierowcy i odbywa podróże krajowe i zagraniczne.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. (...).

Z cytowanego przepisu wynika, że ustawodawca wiąże koszty uzyskania przychodu z celem osiągnięcia przychodu, który musi być widoczny, a ponoszone koszty winny ten cel bezpośrednio realizować lub co najmniej winny zakładać cel jako realny. Użyte zatem w ww. przepisie sformułowanie "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że nie wszystkie wydatki poniesione przez podatnika stanowią koszt uzyskania przychodu, lecz tylko takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu. Znajduje to także potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, w myśl którego nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego rodzaju, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie albo na zwiększenie przychodu (wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2000 r., sygn. akt I SA/Wr 825/98). Ponadto koszty te nie mogą występować w katalogu określonym przepisem art. 23 ww. ustawy.

W myśl przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy podatkowej - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Zgodnie z aktualną linią orzecznictwa podróżą służbową jest każda podróż osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodu. (podkreśl. red.) Za nieuprawnione Sąd uznał stanowisko organów podatkowych, według którego realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności (w tym wypadku usług transportowych) nie wchodzi w zakres podróży służbowych, natomiast podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych (por. wyrok NSA w Warszawie, sygn. akt FSK 2175/04 z dnia 15.09.2005 r., wyrok WSA w Warszawie z dnia 3.04.2007 r., sygn. akt III SA/Wa 120/07).

Zatem przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych w charakterze kierowcy przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów wartości diet za czas podróży służbowych w ramach określonego limitu, pod warunkiem że podróż służbowa pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatnika. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/30-31