PD1/415-01/04 - Wierzytelności nieściągalne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2004 r. Urząd Skarbowy w Wieliczce PD1/415-01/04 Wierzytelności nieściągalne.

Pytanie podatnika

Czy postanowienie Sądu o ogłoszeniu upadłości dłużnika stanowi podstawę do uznania wierzytelności za koszt uzyskania przychodu?

Odpowiedź

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. "Ordynacja podatkowa" (Dz. U z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na przedstawiony stan faktyczny z dnia 09.02.2004 r. wyjaśnia:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 w/w ustawy. Stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodów są wierzytelności nieściągalne, w stosunku do których spełnione zostały jednocześnie dwa warunki:

1) wierzytelności te uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne,

2) nieściągalność tych wierzytelności została uprawdopodobniona.

Sposoby uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności określa art. 23 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy. W myśl tego przepisu nieściągalność wierzytelności może być udokumentowana:

1) postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo

2) postanowieniem sądu o:

- oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub

- umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku z wyżej podanego powodu,

- ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

3) protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Zatem sam fakt podjęcia postanowienia o ogłoszeniu upadłości przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieście - dłużnika, nie wypełnia przesłanek zawartych w art. 23 ust. 1 pkt 20 i art. 23 ust. 2 pkt 1, 2, 3, koniecznych do uznania wierzytelności za nieściągalne, a tym samym w przypadku gdy przedmiotowa wierzytelność była uprzednio wykazana jako przychód (w myśl art. 14 cytowanej w/w ustawy), o uznania przedmiotowej wierzytelności za koszt uzyskania przychodu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl