PD-P/423-80/04 - Zakres obowiązywania i stosowania przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku opodatkowania dochodów osiągniętych przez zakład w Belgii oraz dochodów osiąganych w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej w kraju.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2005 r. Izba Skarbowa w Poznaniu PD-P/423-80/04 Zakres obowiązywania i stosowania przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku opodatkowania dochodów osiągniętych przez zakład w Belgii oraz dochodów osiąganych w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej w kraju.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka mająca siedzibę w Polsce, prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą na terenie Belgii poprzez położony tam zakład. Dochód osiągany w związku z wykonywaną działalnością przez zakład podlega opodatkowaniu w tym państwie.

Dla Spółki trudności interpretacyjne stanowi zakres obowiązywania i stosowania przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku opodatkowania dochodów osiągniętych przez zakład w Belgii oraz dochodów osiąganych w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej w kraju. Zdaniem Podatnika, norma zawarta w przepisie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dla wskazanego wyżej stanu faktycznego nie znajduje zastosowania.

Odnosząc się do powyższej kwestii stwierdzam co następuje:

Zgodnie z generalną zasadą ustanowioną w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Wyjątek od powyższej zasady ustanowiony został w art. 17 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy i zgodnie, z którą wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust. 1, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Belgii o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Brukseli dnia 14 września 1976 r., opublikowana w z dnia 10 października (Dz. U. 1978 r., Nr 24, poz. 109), w art. 7 ust. 1 pkt 1 stanowi, że zyski z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Belgii poprzez położony tam zakład, podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów prawa obowiązujących w Belgii, jednakże tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

W celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu tego dochodu w Polsce, w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 1 wskazanej wyżej umowy stanowi się, iż jeżeli osoba mająca (...) siedzibę w Polsce osiąga przychody (...), które stosownie do postanowień Umowy podlegają opodatkowaniu w Belgii, wówczas Polska (...) wyłączy te przychody (...) spod opodatkowania.

Zarazem, stosownie do regulacji zawartej w przepisie art. 7 ust. 3 ww. umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu za koszty uzyskania przychodów zakładu funkcjonującego za granicą, w Belgii, uznaje się wydatki ponoszone dla tego zakładu, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi podmiotu gospodarczego, bez względu na to, czy powstały one w państwie, w którym położony jest zakład, czy w państwie, w którym znajduje się siedziba podmiotu gospodarczego.

Z przytoczonych uregulowań jednoznacznie wynika, iż opodatkowanie wyników z działalności zakładu położonego na terenie Belgii podlega opodatkowaniu w Belgii. W Polsce natomiast podwójnego opodatkowania dochodu uzyskanego ze źródła przychodów położonego za granicą, unika się poprzez zastosowanie metody tzw. wyłączenia przychodów osiągniętych za granicą, z uwzględnieniem normy wynikającej z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy podatkowej stanowiącej, że dochód opodatkowany w obcym państwie, w Belgii, jest w Polsce wolny od podatku.

Należy zwrócić uwagę, że w Belgii, w której jest wykonywana działalność i dochód z tej działalności podlega opodatkowaniu w tym państwie, dla działalności tej prowadzone są odpowiednie księgi według miejscowych przepisów, pozwalające na ustalenie wysokości dochodu uzyskanego przez ten zakład, stanowiącego podstawę opodatkowania.

Niezależnie jednak od sposobu ustalania wyniku z działalności wykonywanej za granicą, dochód z tej działalności powinien być wykazany w księgach prowadzonych w kraju, w ten sposób, aby wynikający z tych ksiąg łączny dochód Spółki z wykonywanej działalności, obejmował również dochód z działalności wykonywanej za granicą.

Za dochód uzyskany za granicą należy przyjąć wartość wynikającą ze złożonego tam zeznania, przeliczoną na złote polskie według średniego kursu stosowanego przez NBP.

Wartość tego dochodu podwyższa globalny dochód uzyskany przez Spółkę w roku podatkowym.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodu wykazanego i opodatkowanego w Belgii, należy na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych ustalić faktyczny dochód zakładu, z uwzględnieniem wydatków ponoszonych w Polsce na jego rzecz oraz przypadającą na ten zakład część ogólnych kosztów zarządzania i kosztów administracyjnych. Jeżeli księgi nie umożliwiają identyfikacji kosztów odnoszących się do zakładu, koszty te ustala się przy zastosowaniu proporcji, o której mowa w przepisie art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15 ust. 2a ustawy podatkowej).

Ustalony w ten sposób dochód dla zakładu w Belgii jest wolny w Polsce od opodatkowania.

Jednocześnie informuję, że od dnia 1 stycznia 2005 r. obowiązuje Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r., opublikowana w (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139.)

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl