PD III/415 - 113/03 - Zwolnienie od podatku - odszkodowanie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach PD III/415 - 113/03 Zwolnienie od podatku - odszkodowanie

W odpowiedzi na pismo z dnia 18 listopada 2003 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (wpływ do tut. Urzędu dnia 19 listopada 2003 r.), uzupełnione na wezwanie tut. Urzędu w dniu 16 grudnia 2003 r., wyjaśnia się co następuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), zwolnione od podatku dochodowego są otrzymywane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wymienionych w punktach a) - g) wskazanego artykułu, tj.:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw i odszkodowań wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej (...),

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z opisu okoliczności zawartych w Państwa wystąpieniu oraz z przedłożonej w dniu 16 grudnia 2003 r. kserokopii wyroku Sądu............ z dnia............... 2003 r. Sygn. akt............... wynika, że w wyniku rozpatrzenia powództwa byłego pracownika Spółki......................, Sąd Pracy orzekł o obowiązku wypłaty na rzecz powoda Pana.................................odszkodowania w kwocie.................zł. (co stanowi trzykrotne wynagrodzenie powoda) za bezzasadne rozwiązanie umowy o pracę wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 1 lutego 2003 r. do dnia zapłaty.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 45 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy stosownie do żądania pracownika orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Przy czym, stosownie do regulacji art. 471 Kodeksu pracy - odszkodowanie, o którym mowa w art. 45 tej ustawy przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Wobec wyżej wskazanych regulacji ustawowych oraz na podstawie opisu okoliczności zawartych w wystąpieniu Spółki należy stwierdzić, że otrzymana przez Pana..................... w 2003 r. kwota odszkodowania w wysokości..................zł. na podstawie art. 471 Kodeksu pracy za bezzasadne rozwiązanie stosunku pracy jest przychodem zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie wyżej powołanego art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast ustawowe odsetki za zwłokę zasądzone od przedmiotowego odszkodowania są przychodem Pana............................. w dacie ich otrzymania (postawienia do dyspozycji), opodatkowanym na zasadach ogólnych jako dochód z innych źródeł, od którego Spółka nie miała obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy (na Spółce spoczywa jedynie obowiązek wykazania kwoty wypłaconych podatnikowi odsetek z tytułu przedmiotowego odszkodowania w sporządzonej na podstawie art. 42a ustawy o podatku dochodowym informacji PIT - 8C).

Do wiadomości:

Izba Skarbowa w Katowicach - Oddział Obsługi Prawnej.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl