PD II/415/I/2/2004 - Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez nauczycieli pełniących funkcję sędziów sportowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2004 r. Urząd Skarbowy w Żywcu PD II/415/I/2/2004 Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych przez nauczycieli pełniących funkcję sędziów sportowych

Pytanie podatnika

W jaki sposób powinny być opodatkowane dochody uzyskiwane w 2004 r. przez nauczycieli pełniących funkcję sędziów sportowych oraz przez sędziów związkowych z tytułu prowadzenia zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży?

Przychody uzyskiwane przez sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych, w myśl art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176, z późn. zm.) zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Do końca 2003 r. w przepisach ww. ustawy istniały dwa zasadnicze rodzaje rozliczeń dokonywanych przez płatnika przy wypłacie tego typu przychodów. Pierwszy z nich wymagał od płatnika pobrania zaliczki na podatek, z kolei drugi - pobrania zryczałtowanego podatku. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą nie będącą pracownikiem płatnika nie przekraczała 146 zł (w 2003 r.), przychodów określonych w art. 13 pkt 2 nie łączyło się z przychodami z innych źródeł i pobierało się od nich zryczałtowany podatek w wysokości 20% przychodu. Natomiast w tych przypadkach, w których kwota wynagrodzenia w umowie nie była określona lub przekraczała 146 zł, na płatniku ciążył obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu wynoszące 20% (art. 41 ust. 1 w związku z art. 22 ust. 9 ww. ustawy).

W wyniku dokonanych zmian w przepisach wyżej cytowanej ustawy, polegających między innymi na wykreśleniu art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy, od 1 stycznia 2004 r. nie jest możliwy tryb rozliczania przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z działalności wykonywanej osobiście w sposób zryczałtowany. Oznacza to, że nawet od "drobnych" umów zlecenia lub innych przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienionych w art. 13 pkt 2 i 4 - 9, w tym od przychodów sedziów sportowych, podmiot dokonujący wypłaty należności jest zobowiązany do pobierania zaliczki na podatek, natomiast podatnik osiągający ten przychód do uwzględnienia go w zeznaniu rocznym. Ponadto w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy obowiązani są obecnie pobierać zaliczki na podatek w wysokości 19 % (do końca 2003 r. - 20%) należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, a także pomniejszonej o potrącone składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy zobowiązani są również przesłać roczne informacje o uzyskanych dochodach (PIT-11/8B) do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl