PD II/415-51/03 - Dochód z tytułu alimentów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 grudnia 2003 r. Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim PD II/415-51/03 Dochód z tytułu alimentów.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w związku z zapytaniem zawartym w piśmie złożonym w Ministerstwie Finansów w dniu 13 listopada 2003 r. w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych wyjaśniam co następuje;

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, zgodnie z art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy uważa się za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Ze złożonego pisma, jak i wyjaśnienia z dnia 10 grudnia 2003 r. wynika, że od 1994 r. otrzymuje Pani alimenty przyznane na podstawie ugody sądowej z dnia 29 czerwca 1994 r.

Ustalono także, że alimenty otrzymuje Pani za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rybniku, który zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest obowiązany w przypadku wypłaty należności, o których mowa w art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy (m. in. należności z tytułu alimentów) do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zatem w tym przypadku ZUS nie pełni roli płatnika, natomiast zgodnie z art. 42a wyżej powołanej ustawy ma obowiązek sporządzić w trzech egzemplarzach informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Pani z kolei jest obowiązana na podstawie art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, w którym dochód z alimentów opodatkuje według zasad ogólnych razem z innymi dochodami oraz wpłacić podatek należny wynikający z zeznania.

W świetle powyższych ustaleń stwierdza się, że stanowisko zajęte przez Panią w zapytaniu nie jest słuszne. Otrzymane alimenty ma Pani obowiązek wykazać i opodatkować w pozycji "inne źródła" w zeznaniu o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl