PD I 423-74/04 - Wydatki ponoszone na pokrycie opłat i prowizji od operacji bankowych Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej jako koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2004 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu PD I 423-74/04 Wydatki ponoszone na pokrycie opłat i prowizji od operacji bankowych Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej jako koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z § 4 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (Dz. U. z 1992 r. Nr 100, poz. 502 z późn. zm.) zakład pracy świadczy pomoc PKZP w szczególności w zakresie:

1.

zapewnienia pomieszczeń biurowych i odpowiednio zabezpieczonego miejsca na przechowywanie pieniędzy,

2.

transportu pieniędzy z banku,

3.

prowadzenia księgowości, obsługi kasowej i prawnej,

4.

dostarczania druków i formularzy,

5.

dokonania na rzecz PKZP potrąceń w listach płac, listach wypłat zasiłków chorobowych i zasiłków wychowawczych, wpisowego, wkładów miesięcznych i rat pożyczek,

6.

przyjmowania wpłat wnoszonych przez emerytów i rencistów oraz osoby przebywające na urlopach wychowawczych,

7.

odprowadzania wpłat na rachunek bankowy PKZP,

8.

informowania przynajmniej raz w roku członków kas o stanie ich wkładów i zadłużeń.

Szczegółowe warunki świadczenia pomocy, o której mowa w ust. 1, określa umowa zawarta między zakładem pracy a PKZP (§ 4 ust. 2 ww. Rozporządzenia).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zachowaniu i zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Kosztami będą więc zarówno koszty pozostające w bezpośrednim i pośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (nawet gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty).

Rozporządzenie Ministra Finansów podaje katalog kosztów jakie ponosi zakład pracy w ramach pomocy świadczonej na rzecz PKZP. Nie jest to jednak katalog zamknięty, ponieważ szczegółowe warunki świadczenia pomocy winna określać umowa zawarta między zakładem pracy a PKZP. Jeżeli więc w umowie o świadczeniu pomocy zawartej między Spółką a funkcjonującą w niej PKZP będą ujęte opłaty i prowizje od operacji bankowych dokonywanych przez PKZP, to będą one stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl