PD I 415-558-23/04 - Prawo do ulgi remontowej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 marca 2004 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna PD I 415-558-23/04 Prawo do ulgi remontowej

Pytanie podatnika

Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego, który otrzymałam w drodze darowizny od matki. Czy w latach 2003-2005 mam prawo do korzystania z ulgi na remont i modernizacje tego lokalu w sytuacji, gdy maja matka w latach wcześniejszych korzystała z ulgi na remontowej?

Odpowiedź

Prawo do odliczania wydatków ponoszonych na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego regulował przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r.

Zgodnie z tym przepisem podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego a ponadto wydatki te:

1) mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. opublikowanym w Dz. U. Nr 156, poz. 788, co reguluje przepis art. 27a ust. 17 ww. ustawy

2) zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty co wynika z art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy)

3) nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy)

4) dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż posiada Pani tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (umowa darowizny). Jeżeli zatem zostaną spełnione pozostałe warunki korzystania z tej ulgi ma Pani prawo do korzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w latach 2003-2005. Bez znaczenia w tej sprawie jest fakt, iż poprzedni właściciel korzystał w latach poprzednich z tej ulgi, gdyż prawo do ulgi jest związane z podatnikiem a nie z mieszkaniem.

Słuszny jest zatem pogląd wyrażony w piśmie, iż może Pani korzystać z prawa do ulgi na remont lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl