PD I 415-50-14/04 - Opodatkowanie przychodów biegłych rzeczoznawców z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie urzędów celnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lutego 2004 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna PD I 415-50-14/04 Opodatkowanie przychodów biegłych rzeczoznawców z tytułu czynności wykonywanych na zlecenie urzędów celnych

Pytanie podatnika

Do jakiego źródła przychodu należy zaliczyć przychód uzyskany przez biegłego rzeczoznawcę prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą w związku z wykonaniem czynności na zlecenie Urzędu Celnego?

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176, z późn. zm.) wśród źródeł przychodów w pkt 2 wymienia się działalność wykonywaną osobiście a w pkt 3 pozarolniczą działalność gospodarczą.

Za działalność wykonywaną osobiście zgodnie z art. 13 pkt 6 ww. ustawy uważa się osiąganie przychodów osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publiczno prawnych a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż osiąga Pani między innym przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na zlecenie organu administracji państwowej tj. Urzędu Celnego, o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, jako biegły rzeczoznawca.

Nie ma tutaj znaczenia, iż takie same usługi wykonuje Pani w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż są to odrębne źródła przychodu do których stosuje się odmienne zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy.

Zasady pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu przychodów o których mowa w art. 13 pkt 6 regulują przepisy art. 41 i 42 ww. ustawy. Zgodnie z art. 41 ust. 1 płatnicy są obowiązani pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22. ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Płatnicy ci w myśl art. 42 ust. 1 i 2 są obowiązani pobrane zaliczki przekazać w terminie do dnia dwudziestego miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając jednocześnie deklaracje wg określonego wzoru. Po upływie roku, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik ma obowiązek sporządzić i przesłać imienną informację o wysokości dochodu wg ustalonego wzoru podatnikowi oraz urzędom skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania podatnika.

Po upływie roku w terminie do 30 kwietnia roku następnego podatnik ma obowiązek wykazać w złożonym zeznaniu rocznym wszystkie uzyskane dochody w danym roku podatkowym.

Z powyższego wynika, iż przychody uzyskiwane w ramach osobiście wykonywanej działalności na zlecenie organu administracji państwowej nie podlegają ewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, gdyż nie są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej a obowiązek w zakresie pobrania zaliczek na podatek dochodowy ciąży na płatniku - w tym przypadku na urzędzie celnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl