PD I 415-4307-70/04 - Ustalenie za dany rok podatkowy straty z prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna PD I 415-4307-70/04 Ustalenie za dany rok podatkowy straty z prowadzonej działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika

Podatnik w wyniku kradzieży utracił narzędzia służące do prowadzenia działalności gospodarczej której przychody opodatkowuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Pyta o możliwość odliczenia poniesionej straty z tytułu kradzieży na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 poz. 176 z późn. zm.) dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W przypadku podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochód ustala się zgodnie z art. 24 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym.

Z dokonanych ustaleń wynika, iż osiągane przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje Pan od lat w oparciu o ustawę z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy, podatek zryczałtowany jest pobierany bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodu. Powyższe oznacza, iż podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie mają możliwości ustalania za dany rok podatkowy straty z prowadzonej działalności gospodarczej a co za tym idzie stosowania przepisu art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym o wysokość poniesionej w roku podatkowym straty można obniżać dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach.

Przepis ten ma zastosowanie tylko do podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub prowadzili taką działalność w latach poprzednich i osiągnęli stratę z tego źródła przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym piśmie jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl