PD-I/415-32/13/04 - Wydatki na adaptację budynku gospodarczego na cele mieszkalne

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 19 marca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu PD-I/415-32/13/04 Wydatki na adaptację budynku gospodarczego na cele mieszkalne

Pytanie podatnika

Czy poniesione w latach 2002 i 2003 wydatki na adaptację budynku gospodarczego na cele mieszkalne uprawniają do odliczeń w ramach tzw. ulgi remontowej?

W oparciu o okoliczności zaprezentowane we wniosku i uzupełnione wyjaśnieniami i kserokopiami dokumentów, ustalono następujący stan faktyczny:

Małżonkowie w 2002 r. zakupili działkę z budynkiem wybudowanym bez pozwolenia budowlanego jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W umowie sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego, obiekt ten nazwano budynkiem gospodarczym. Budynek ten nie był wcześniej użytkowany, a ponieważ nie był też odpowiednio zabezpieczony, w momencie zakupu znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Małżonkowie, chcąc adaptować ten budynek na cele mieszkalne, zwrócili się od organów nadzoru budowlanego o wydanie zezwolenia na adoptowanie tego budynku na budynek rekreacyjno - letniskowo - mieszkalny, informując o dokonanych już robotach zabezpieczających ten budynek przed dalszym niszczeniem (pokrycie blachą i położenie tynków zewnętrznych). Złożyli oni również we właściwym Urzędzie Gminy zgłoszenie o przystąpieniu do wykonywania robót budowlanych, obejmujących swym zakresem ocieplenie budynku, wstawienie drzwi i okien, wykopanie studni i szambodołu oraz ogrodzenie działki. W związku z ponoszonymi wydatkami na zakup materiałów i wykonanie robót budowlanych, zwracają się z pytaniem, czy poniesione przez nich wydatki związane z adaptowaniem tego budynku do celów mieszkalnych upoważniają ich do odliczeń w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji budynków mieszkalnych.

W świetle przepisów art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym zarówno w 2002 jak i w 2003 r., odliczenie od podatku przysługuje, jeżeli podatnik w danym roku podatkowym poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, a także gdy dokonał wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Odliczeń - w świetle przytoczonych wyżej przepisów - dokonać mogą podatnicy, którzy w roku podatkowym ponieśli wydatki na prace remontowo - modernizacyjne, czyli na prace polegające na zastąpieniu "nowymi" elementami, istniejących już wcześniej "starych" elementów budynku z uwagi na ich zużycie, zniszczenie itp. (remont), albo na zastąpieniu "starych" elementów budynku "nowymi" bardziej nowoczesnymi, funkcjonalnymi, ekonomicznymi, estetycznymi itp. (modernizacja). Tymczasem w omawianej sprawie poniesione przez podatników wydatki na wykonane prace dotyczą dokończenia budowy, które polegały na wyposażeniu budynku w elementy, których przed rozpoczęciem prac budowlanych budynek ten nie posiadał (pokrycie dachu blachą, położenie tynków, zainstalowanie okien i drzwi itp.), a które nie są pracami remontowo - modernizacyjnymi. Ponadto powołane wyżej przepisy dopuszczają możliwość odliczeń tylko w przypadku, gdy prace remontowo - modernizacyjne dokonane zostały w budynku mieszkalnym. Tymczasem w omawianej sprawie prace te wykonywane były w budynku gospodarczym.

Jak z powyższego wynika, w przedmiotowej sprawie brak jest spełnienia koniecznych przesłanek, odnoszących się zarówno do charakteru wykonanych prac, jak i do rodzaju obiektu, w którym wykonano roboty budowlane, tym samym brak jest podstaw do dokonania odliczeń od podatku z tego tytułu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl