PD-I/415-12/05 - Prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 4 maja 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu PD-I/415-12/05 Prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej

Pytanie podatnika

Możliwość odliczenia od dochodu w 2004 r. spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego w banku na zakup od syndyka lokalu mieszkalnego, wybudowanego przez developera.

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisma z dnia 16 lutego 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana w piśmie z dnia 16 marca 2005 r. o możliwości odliczenia od dochodu w 2004 r. spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego w banku na zakup od syndyka lokalu mieszkalnego, wybudowanego przez developera - należy uznać za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 16 lutego 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 16 marca 2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, odnośnie możliwości odliczenia od dochodu odsetek od zaciągniętego w banku kredytu na zakup od syndyka lokalu mieszkalnego wybudowanego przez developera.

We wnioskach z dnia 16 lutego 2005 r. i 16 marca 2005 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2004 r. podatnik wraz z małżonką zakupił nowe mieszkanie od syndyka upadłej Spółki z o.o. Na zakup mieszkania zaciągnięty został kredyt mieszkaniowy w banku. Jednocześnie podatnik i małżonka nie korzystają i nie korzystali z odliczeń od dochodu z tytułu wydatków mieszkaniowych przeznaczonych na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, budowę budynku mieszkalnego, wkład mieszkaniowy lub budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy, nadbudowę, rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Ponadto z przedłożonych dokumentów wynika, że w dniu 15 lipca 2004 r. została zawarta umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego.

We wniosku zajęto stanowisko, iż podatnik wraz z małżonką mogą korzystać z omawianego odliczenia na spłatę odsetek.

Odnosząc się do powyższego, stwierdza się co następuje.

Z dniem 1 stycznia 2002 r. weszły w życie, wprowadzone ustawą nowelizacyjną z dnia 21 listopada 2001 r., przepisy art. 26b przewidujące ulgę podatkową w postaci odliczenia od dochodu przed opodatkowaniem wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych podatnika.

Przepis art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) określa warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego.

Zgodnie z ww. przepisem z odliczenia mogą skorzystać podatnicy, którzy ponieśli wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego bezpośrednio podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika, związanej m.in. z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że lokal mieszkalny został zakupiony od syndyka, znajdującej się w upadłości Spółki.

Kwestię upadłości firmy, jak również instytucję syndyka reguluje prawo upadłościowe. Syndyk jest specjalnym organem, ustanawianym w toku postępowania upadłościowego, który obejmuje majątek upadłego, zarządza tym majątkiem i przeprowadza likwidację.

W przypadku zatem kupna mieszkania, które zostało wcześniej wybudowane przez firmę w ramach prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, jak również biorąc pod uwagę to, że sprzedaż dokonana przez syndyka wywołuje takie same skutki prawne jak sprzedaż dokonana przez upadłą firmę, to odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup takiego mieszkania podlegają odliczeniu w ramach omawianej ulgi.

Jednocześnie powyższe odliczenie stosuje się, jeżeli:

1) kredyt (pożyczka) został udzielony po dniu 1 stycznia 2002 r.,

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego 2) albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo kredytowych do udzielania kredytów (pożyczki), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy ona jednej z inwestycji wymienionych w oświadczeniu PIT-2K, które podatnik dołącza do zeznania podatkowego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje odliczenia z tytułu poniesienia wydatków na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych,

3) dana inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4) inwestycja dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji związanej m.in. z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej - została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

5) odsetki:

- zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez uprawniony do tego podmiot, wymieniony w art. 26b ust. 2 pkt 2 ustawy (pkt 2 niniejszego postanowienia),

- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

6) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku, z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na: zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową,

7) odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki:

- naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. i zapłacone przez podatnika od tego dnia,

- od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10 w art. 26b ustawy. W 2004 r. jest to kwota równa 189.000 zł.

Ponadto odliczenia przedmiotowych wydatków dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Przy czym, w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym podatnik po raz pierwszy dokonuje przedmiotowego odliczenia, mogą być odliczone zarówno odsetki zapłacone w danym roku, jak i odsetki naliczone i zapłacone przed rokiem, w którym dana inwestycja została zakończona.

Odsetki zapłacone przed rokiem zakończenia inwestycji mogą być odliczone również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku, odliczeniu w danym roku podatkowym podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.

Ponadto przedmiotowe wydatki dotyczą odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń dokonuje się, zgodnie z wnioskiem zawartym w zeznaniach rocznych, bądź od dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej we wniosku, bądź dochodu jednego z małżonków.

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana we wniosku stan faktyczny - przy założeniu, że wszystkie pozostałe warunki odliczenia są spełnione - może Pan wraz z małżonką korzystać z ulgi podlegającej na prawie odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego od syndyka Spółki.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl