PD I 415/1/46/07 - W którym miesiącu należy zaewidencjonować w PKPiR przychód dotyczący świadczonych usług organizacji sieci dystrybucyjnej w miesiącach rozliczeniowych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2007 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki PD I 415/1/46/07 W którym miesiącu należy zaewidencjonować w PKPiR przychód dotyczący świadczonych usług organizacji sieci dystrybucyjnej w miesiącach rozliczeniowych?

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku podatniczka w marcu 2007 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. podatku liniowego). Ewidencja działalności gospodarczej prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatniczka jest również płatnikiem VAT. W ramach działalności podatniczka podpisała umowę o współpracy dotyczącą prowadzenia punktu dystrybucyjnego, w którym będzie prowadzona sprzedaż na rzecz dystrybutorów i stałych klientów oraz organizacji sieci dystrybucyjnej, która będzie polegała na pozyskaniu nowych dystrybutorów i stałych klientów (organizacja sieci dystrybucyjnej, marketingu, reklama na rzecz Zleceniodawcy). Wynagrodzenie za prowadzenie punktu dystrybucyjnego określone jest procentowo i zależy od zrealizowanego miesięcznego obrotu. Płatne jest miesięcznie w terminie 14 dni na podstawie wystawionej przez podatniczkę faktury. Faktura ta jest wystawiana w miesiącu następującym po miesiącu rozliczeniowym (tj. za styczeń w lutym, itd.). Natomiast wynagrodzenie za organizację sieci dystrybucyjnej podatniczka otrzymuje na podstawie wystawionej przez nią faktury w terminie po 21 dniu miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 11 miesięcy.

W związku z powyższym wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniami:

1.

W którym miesiącu podatniczka powinna zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychód dotyczący świadczonych przez podatniczkę usług prowadzenia punktu dystrybucyjnego w miesiącu marcu, za którą wystawiona zostanie faktura w kwietniu,

2.

W którym miesiącu powinna podatniczka zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychód dotyczący świadczonych przez podatniczkę usług organizacji sieci dystrybucyjnej w miesiącach rozliczeniowych, za które podatniczka wystawi fakturę do 21-go następnego miesiąca.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż:

1.

Przychód dotyczący świadczonych przez nią usług prowadzenia punktu dystrybucyjnego w miesiącu marcu, za które podatniczka wystawi fakturę w kwietniu powinien być zaewidencjonowany w kwietniu, gdyż w tym miesiącu następuje faktyczne rozliczenie finansowe ze Zleceniodawcą potwierdzone przyjęciem przez niego faktury wystawionej także w kwietniu,

2.

Przychód dotyczący usług organizacji sieci dystrybucyjnej w miesiącach rozliczeniowych, za które podatniczka wystawi fakturę do 21-go następnego miesiąca powinien być zaewidencjonowany w miesiącu następującym po okresie rozliczeniowym, ponieważ w tym miesiącu następuje faktyczne rozliczenie finansowe ze Zleceniodawcą potwierdzone przyjęciem przez niego faktury.

Stanowisko organu podatkowego

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Jak stanowi art. 14 ust. 1e ww. ustawy jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w r.

Jak wynika ze stanu faktycznego podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi prowadzenia punktu dystrybucyjnego oraz organizacji sieci dystrybucyjnej. Usługi te rozliczane są w okresach rozliczeniowych, po zakończeniu których podatniczka wystawia fakturę i wówczas następuje faktyczne rozliczenie ze Zleceniodawcą.

Mając na uwadze cytowane powyżej przepisu należy podkreślić, że usługi rozliczane cyklicznie zostały przez ustawodawcę potraktowane w szczególny sposób. W myśl bowiem przepisu art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu, w przypadku gdy usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze. Okres rozliczeniowy nie może kończyć się rzadziej niż raz w r. Nie ma tu zatem znaczenia data wystawienia faktury oraz fakt uregulowania należności przez kontrahenta.

W przypadku gdy okresem rozliczeniowym jest miesiąc (np. marzec) datą uzyskania przychodu a więc jego zaewidencjonowania jest ostatni dzień tego miesiąca (np. 31 marzec), natomiast gdy okres rozliczeniowy trwa dłużej ale nie jest dłuższy niż rok, wówczas datą uzyskania przychodu i jego zaewidencjonowania jest ostatni dzień tego okresu rozliczeniowego.

Jak wynika z powyższego, w świetle przedstawionych przepisów stanowisko podatniczki w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych tj. momentu zaksięgowania przychodu z tytułu świadczonych usług jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl