PD/436-4/MG/05/06 - Udzielenie pożyczki podmiotowi z siedzibą za granicą

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 stycznia 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PD/436-4/MG/05/06 Udzielenie pożyczki podmiotowi z siedzibą za granicą

Pytanie podatnika

Czy w świetle obowiązujących przepisów pożyczka udzielona przez polską spółkę spółce mającej siedzibę w Niemczech będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 14 października 2005 r. w zakresie opodatkowania pożyczki udzielonej przez wnioskodawcę spółce mającej siedzibę w Niemczech nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14 października 2005 r. (uzupełnionym pismem z dnia 11 stycznia 2006 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:

Spółka z o.o. (zwana dalej spółką polską), zamierza udzielić pożyczki swojemu jedynemu udziałowcowi Spółce z siedzibą w Niemczech (zwana dalej spółką niemiecką). Umowa pożyczki będzie zawarta w Niemczech a następnie środki zostaną przekazane przelewem bankowym. Udzielona pożyczka będzie oprocentowana na zasadach rynkowych.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zwróciła się z pytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zmianami (zwanej dalej ustawą o pcc) oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami (zwanej dalej ustawą o VAT), pożyczka udzielona przez polską spółkę spółce mającej siedzibę w Niemczech będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Spółki przedmiotowa transakcja nie powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych, bowiem Spółka uznała wyłączenie spod opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o pcc, gdyż w jej ocenie usługa polegająca na udzieleniu pożyczki stanowi usługę zaklasyfikowaną do usług pośrednictwa finansowego pod symbolem PKWiU 65.22.10-00.00, zwolnioną na mocy ustawy o VAT. Ponadto Jednostka wskazała w swoim stanowisku, iż w przypadku świadczenia usług finansowych na rzecz podatników mających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale nie w Polsce, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, a zatem podatek od towarów i usług od przedmiotowej transakcji rozliczy nabywca usługi (spółka niemiecka) zgodnie z obowiązującymi w tamtejszym kraju przepisami podatkowymi.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego przedstawia następujące stanowisko:

Zawarcie umowy pożyczki z uwagi na objęcie jej zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, co do zasady podlega opodatkowaniu. Stanowi tak treść art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy, zgodnie z którym podatkowi podlegają umowy pożyczki.

W ustawie sformułowano warunki, które muszą zostać spełnione, aby konkretna czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy podlegała podatkowi. Dwa podstawowe warunki w tym zakresie zawarte zostały w art. 1 ust. 4, zgodnie z którym czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ocenie tut. organu decydującym w sprawie umowy pożyczki nie jest miejsce położenia przedmiotu pożyczki - pieniędzy lecz kryterium miejsca wykonywania umowy. Skoro więc prawo wynikające z umowy pożyczki wykonano za granicą i to prawo powiększało majątek podmiotu mającego siedzibę za granicą, to obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej w Polsce w ogóle nie powstał.

Zatem mając na uwadze przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny należy uznać, że dokonana czynność cywilnoprawna nie spełnia przesłanek określonych w art. 1 ust. 4 ustawy o pcc, co w konsekwencji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nieprawidłowe natomiast jest stanowisko Podatnika w kwestii nie podlegania podatkowi pcc tej czynności z uwagi na przepis art. 2 ust. 4 zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Należy zauważyć, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 1 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium kraju - rozumie się przez to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z powyższych zapisów wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają jedynie usługi wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla ustalenia miejsca wykonania usługi dla celów podatku od towarów i usług, niezbędnym jest posłużenie się przepisami Działu V (Miejsce świadczenia) Rozdziału 3 (Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług). Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy przepis ust. 3 stosuje się m.in. do usług finansowych, z wyjątkiem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie.

Z powyższych unormowań wynika, iż dla celów podatku od towarów i usług, usługi świadczone przez Spółkę są usługami, których miejsce świadczenia jak również opodatkowania bądź zwolnienia z podatku następuje poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (w tym przypadku w Niemczech). Zatem nie znajdzie zastosowania powołany art. 5 ust. 1 pkt 1, bowiem usługa ta będzie uznana, jako usługa wykonana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co powoduje, iż w przedmiotowej sytuacji nie dojdzie do wykonania czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, bądź zwolnionej z opodatkowania.

A zatem przepisy art. 2 ust. 4 ustawy o pcc nie stanowią podstawy do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych omawianej transakcji.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zmianami), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z poz. 1 część I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl