PD/423-30/GC/2006 - Kwalifikacja wydatków na cele kultu religijnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 października 2006 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PD/423-30/GC/2006 Kwalifikacja wydatków na cele kultu religijnego.

"Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej "ustawą"): "Podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn na cele kultu religijnego (...)".

Z brzmienia powołanego wyżej przepisu wynika wprost, że możliwość pomniejszenia dochodu o przekazaną darowiznę uzależniona jest jedynie od spełnienia kryterium przedmiotowego - darowizna musi być udzielona na cele kultu religijnego. Ponieważ ustawa nie zawiera definicji pojęcia "kult religijny", to do jego wyjaśnienia należy uwzględniać przede wszystkim wnioski wypływające z wykładni gramatycznej. Według słownika języka polskiego kult religijny oznacza: "zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych". W myśl podanej definicji, celom kultu religijnego służą zarówno te działania, które odnoszą się do praktyk, obrzędów i uroczystości religijnych jak też dotyczące obiektów sakralnych i związanej z nimi infrastruktury.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego działania obdarowanej Fundacji polegają na propagowaniu kultu Świętej Anny i idei franciszkańskich, a także organizowaniu i finansowaniu prac zarówno badawczych jak i remontowych obiektów kultury sakralnej (...), jak również infrastruktury służącej uczestnikom pielgrzymek.

W ocenie organu podatkowego działania te są związane z kultem religijnym w szerokim znaczeniu tego pojęcia, a tym samym Spółka ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania przekazanej darowizny, z zachowaniem wymogów wynikających z art. 18 ustawy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/2/61