PD.423-2/06 - Wynagrodzenie z tytułu projektu racjonalizatorskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 marca 2006 r. Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie PD.423-2/06 Wynagrodzenie z tytułu projektu racjonalizatorskiego.

"(...) Spółka będzie rozliczać wynagrodzenie wypłacane z tytułu pracowniczych projektów racjonalizatorskich na podstawie zawartych umów o dokonanie projektu racjonalizatorskiego (umowa o charakterze cywilnoprawnym). W skład zespołów racjonalizatorskich wchodzą zarówno pracownicy etatowi spółki, jak i osoby trzecie.

(...) Umowa o dokonanie projektu racjonalizatorskiego jest umową cywilnoprawną o cechach umowy o dzieło, jednak w przypadku pracowników etatowych spółki biorących udział w pracowniczych programach racjonalizatorskich przedmiotem tej umowy są czynności wykonywane w ramach obowiązków służbowych. Spółka ma wątpliwości czy jej stanowisko, że przychody z tej samej umowy wykazuje się w rubryce 6 jako czynności wykonywane osobiście, zarówno w przypadku etatowych pracowników spółki, jak i osób trzecich jest słuszne.

(...) Zgodnie z art. 7 pkt 2, art. 8 oraz art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.), projekt racjonalizatorski nie jest wynalazkiem podlegającym opatentowaniu, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym ani topografią układu scalonego, a twórca projektu ma prawo do wynagrodzenia określonego w regulaminie racjonalizacji oraz w umowie o dokonanie racjonalizacji. (...) Użycie w ustawie Prawo własności przemysłowej pojęcia "wynagrodzenie" wskazuje, że należy traktować tak jak przychód ze stosunku pracy, do którego mają zastosowanie koszty określone dla tego źródła. Ponieważ jednak osoby związane umową racjonalizatorską pozostają jednocześnie związane umową o pracę ze spółką lub innym zakładem pracy i pobierają jednocześnie wynagrodzenie za pracę, od którego są potrącane miesięczne koszty uzyskania przychodu, Spółka od wypłaconych wynagrodzeń za udział w pracowniczych projektach racjonalizatorskich nie nalicza kosztów uzyskania przychodów.

(...) W myśl art. 7 tej ustawy, przedsiębiorcy mogą przewidzieć przyjmowanie projektów racjonalizatorskich na warunkach określonych w ustalanym przez siebie regulaminie racjonalizacji. Przedsiębiorca może uznać za projekt racjonalizatorski, w rozumieniu ustawy, każde rozwiązanie nadające się do wykorzystania, niebędące wynalazkiem, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego (ust. 2). W regulaminie, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorca określa, co najmniej, jakie rozwiązania i przez kogo dokonane uznaje się w przedsiębiorstwie za projekty racjonalizatorskie, a także sposób załatwiania zgłoszonych projektów i zasady wynagradzania twórców tych projektów (ust. 3). Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy - Prawo własności przemysłowej, twórca projektu wynalazczego przyjętego przez przedsiębiorcę do wykorzystania ma prawo do wynagrodzenia określonego w regulaminie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ww. ustawy.

W związku z powyższym wypłacone pracownikowi w myśl ustawy - Prawo własności przemysłowej, wynagrodzenie za projekt racjonalizatorski może być kwalifikowane jako wynagrodzenie, którego dotyczą art. 18 i 22 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Warunkiem jest by pracownicy:

1. nie byli zobowiązani do tworzenia projektów racjonalizatorskich w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy,

2. a wypłacone wynagrodzenie było wynagrodzeniem za przeniesienie praw do projektu racjonalizatorskiego, o czym mowa w ww. przepisach. Powyższe powinno wynikać z regulaminu racjonalizacji ustalonego przez przedsiębiorcę.

W przeciwnym wypadku wypłacone pracownikowi wynagrodzenie stanowić będzie przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ww. ustawy, do którego mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów ustalone na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy. Sposób pobrania zaliczki przez płatnika zależy od kwalifikacji źródła przychodów. W odniesieniu do wynagrodzenia ze stosunku pracy płatnik obowiązany jest do poboru zaliczek na podatek na zasadach określonych w art. 31-32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast w przypadku, gdy wypłacone wynagrodzenia byłyby kwalifikowane jako wynagrodzenia, o których mowa w art. 18 ustawy, pobór zaliczek na podatek dokonywany jest na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 ustawy (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/12