PD/423-14/06 - Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłatę dodatkowej opłaty produktowej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2006 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD/423-14/06 Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłatę dodatkowej opłaty produktowej?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 15 maja 2006 r. (data wpł. 18 maja 2006 r.) w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w części dot. zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów raty podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska oraz opłaty dodatkowej wynikającej z umowy o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania - zaksięgowanych w 2005 r. i dotyczących 2005 r., a zapłaconych w 2006 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tutejszy organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z wniosku wynika, że Spółka na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.) przejęła do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwo państwowe.

Z dniem zawarcia umowy Podatnik wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorstwa państwowego.

Spółka zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonała wyliczenia podatku od nieruchomości za 2005 r. i ujęła go w księgach 2005 r. Płatności ostatniej raty podatku od nieruchomości dokonano w styczniu 2006 r. Również opłatę za gospodarcze korzystanie ze środowiska naliczoną w 2005 r. ujęto w księgach rachunkowych 2005 r., a zapłacono w 2006 r. W związku z przejęciem przedsiębiorstwa państwowego do odpłatnego korzystania Podatnik zobowiązany jest, po zakończeniu każdego kwartału, zapłacić oprócz raty opłatę dodatkową. Za IV kwartał 2005 r. opłata została naliczona i ujęta w księgach 2005 r. Zapłata opłaty dodatkowej nastąpiła w styczniu 2006 r.

Spółka zwróciła się m.in. z zapytaniem czy ww. wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 2005 r.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Artykuł 15 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tekst jedn.: są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Za koszty uzyskania przychodów w danym roku podatkowym można uznać koszty wiążące się z przychodami tego roku, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono.

Stanowisko podatnika należy zatem uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl