PD/4151-3/05 - Umowa o zarządzanie a przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Rawiczu PD/4151-3/05 Umowa o zarządzanie a przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Pytanie podatnika

Czy koszty konferencji, w których uczestniczył dyrektor zatrudniony na podstawie cywilnoprawnej umowy o zarządzanie stanowią dla niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej, zatrudniony na podstawie cywilno-prawnej umowy o zarządzanie uczestniczył w konferencjach, z których tylko część była związana z realizacją umowy o zarządzanie. Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy koszt konferencji związanej bądź niezwiązanej z realizacją umowy cywilno-prawnej należy zakwalifikować jako przychód dyrektora podlegający opodatkowaniu?

Zdaniem wnioskodawcy koszty konferencji, w których uczestniczył dyrektor stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście, natomiast zgodnie z art. 13 pkt 9 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osiągane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 tej ustawy (czyli przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji i innych organów stanowiących osób prawnych).

Umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem bądź kontrakty menedżerskie są umowami nienazwanymi z punktu widzenia prawa cywilnego. Przedmiotem tych umów jest zarządzanie cudzym przedsiębiorstwem za wynagrodzeniem. Do przychodów, o których mowa w tym przepisie zalicza się wynagrodzenie otrzymywane w związku z pełnieniem funkcji na podstawie tylko aktu ustanowienia, czyli nie wypłacane z tytułu odrębnego stosunku zatrudnienia (pracowniczego i niepracowniczego).

Definicję przychodów zawiera art. 11 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, zgodnie z którym przychodami są otrzymywane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń. Nie podlegają opodatkowaniu natomiast dochody (przychody), które zostały wymienione w art. 21, 52 i 52a tej ustawy.

W konsekwencji należy uznać, że świadczenia w postaci kosztów konferencji, związanej bądź niezwiązanej z realizacją umowy cywilno-prawnej - są dla dyrektora przychodem z tytułu innych nieodpłatnych świadczeń.

Wartość tych świadczeń płatnik powinien doliczyć do wynagrodzenia i od łącznej kwoty pobrać zaliczkę na podatek dochodowy według zasad określonych w art. 41 ust. 1 i 1a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl