PD/415/I/33/06 - Zakup samochodów używanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Zakopanem PD/415/I/33/06 Zakup samochodów używanych.

"(...) Czy istnieje obowiązek zaliczania do środków trwałych nabytych samochodów używanych, czy też można zaliczyć do środków trwałych te samochody, które będą używane na cele prowadzonego przedsiębiorstwa lub zaliczyć je do towarów handlowych, jeśli mają być przedmiotem dalszego obrotu, pomimo że w obydwu przypadkach zgodnie z ustawą "Prawo o ruchu drogowym" samochody te są zarejestrowane na podatnika? Według podatnika fakt zarejestrowania pojazdu nie rodzi obowiązku zaliczenia go do środków trwałych, lecz może zostać zaliczony do towarów handlowych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem (...) wyjaśnia, że (...) podatnik w terminie 30 dni od daty nabycia pojazdu jest obowiązany zawiadomić starostę o tym fakcie. Sam fakt zarejestrowania pojazdu przez podatnika nie przesądza, czy dany pojazd będzie przeznaczony do dalszej odprzedaży jako towar handlowy, czy też będzie używany przez podatnika do prowadzonej działalności i uznany za środek trwały.

W myśl art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Na podstawie art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1)

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2)

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3)

inne przedmioty

-

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z powyższego wynika, że zaliczenie składnika majątkowego do środków trwałych uzależnione jest m.in. od wypełnienia przesłanki odnoszącej się do zamiaru używania składnika majątku na potrzeby działalności gospodarczej w przewidywanym okresie powyżej jednego roku. Przewidywany okres użytkowania danego składnika majątku określa sam podatnik. Jeżeli podatnik uzna, że dany samochód osobowy przeznaczony będzie do jazd testowych lub administracyjnych przez okres dłuższy niż rok, to powinien samochód taki wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono go do ewidencji (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/51