PD/415-95/07 - Odzież służbowa - przychód pracownika ze stosunku pracy i koszty uzyskania przychodów pracodawcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta PD/415-95/07 Odzież służbowa - przychód pracownika ze stosunku pracy i koszty uzyskania przychodów pracodawcy.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny opisany w złożonym przez Pana wniosku jest następujący:

Zawarł Pan z firmą ... S.A umowę na podstawie, której zobowiązał się świadczyć na rzecz ... S.A. usługi prowadzenia salonu sprzedaży ... . Na mocy umowy z ... ma Pan obowiązek prowadzić wszystkie czynności konieczne do prowadzenia sprzedaży przez salon, tj: prowadzić obsługę klientów, obsługę kasy, przyjmować towar do salonu, wydawać towar klientom, sprzątać, otwierać i zamykać salon przekazywać gotówkę stanowiącej utarg ze sprzedaży towarów, przestrzegać standardów prowadzenia salonów sprzedaży,. dopracowanych przez ... . W związku z prowadzeniem salonu zatrudnia Pan pracowników.

W ramach umowy z,. zobowiązał się Pan, że Pan jak i zatrudnieni pracownicy w salonie ... będziecie chodzić jednolicie ubrani w odzież oznaczoną marką ... . Razem ze wszystkimi pracownikami będziecie nosić ten sam model odzieży z podziałem na męskie i żeńskie. Odzież, którą będzie Pan nosił razem z pracownikami będzie Pan nabywał od ... S.A na podstawie umowy sprzedaży.

Do obowiązującego w Pana przedsiębiorstwie regulaminu pracy wprowadził Pan postanowienie zobowiązujące pracowników do noszenia, w czasie pracy, odzieży oznaczonej marką ..., równocześnie wprowadził Pan zakaz noszenie odzieży oznaczonej marką ... poza czasem pracy.

Pracownicy po zakończeniu sprzedaży, w danym salonie ..., danej kolekcji odzieży zobowiązani są zwrócić pracodawcy wydaną im odzież. Odzież ta jest utylizowana albo sprzedawana na wagę jako czyściwo albo sprzedawana do sklepów z używaną odzieżą - w żadnym wypadku pracownicy nie mogą nabyć ani używać na jakiekolwiek podstawie przedmiotowej odzieży.

Wnosi Pan o udzielenie odpowiedzi na niżej wymienione pytania:

1.

Czy w opisanym wyżej stanie faktycznym wydanie pracownikom odzieży oznaczonej marką ..., wyłącznie do czasowego używania w czasie świadczenia pracy będzie stanowiło dla tych pracowników nieodpłatne świadczenia w rozumieniu art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. i w związku z tym czy będzie rodzić obowiązek zapłacenia od tych świadczeń podatku dochodowego od osób fizycznych?,

2.

Czy wydatek poniesiony przez Pana na zakup odzieży, która następnie będzie użytkowana przez Pana osobiście wyłącznie w czasie świadczenia usług w salonie ... oraz będzie wydawana pracownikom do czasowego użytkowania wyłącznie w czasie świadczenia pracy będzie stanowić dla Pana koszt uzyskania przychodów w wypadku gdy obowiązek noszenia odzieży marki ... wynika z zawartej przez Pana umowy z osobą trzecią i w przypadku gdy Pan będzie otrzymywał za wykonanie tego świadczenia od tej osoby wynagrodzenie zgodnie z umową?.

Po dokonaniu analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta stwierdza co następuje:

AD. 1.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9 art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w r. kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości świadczeń w naturze i i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Przekazanie pracownikom odzieży do używania wyłącznie w czasie pracy i z obowiązkiem zwrotu tej odzieży po upływie określonego czasu nie stanowi przychodu w postaci pozostawienia pracownikom do dyspozycji wartości pieniężnych. Istotną sprawą jest, że ww. odzież nie mogą dysponować w swobodny, wybrany przez siebie sposób - otrzymują odzież w celu wykonywania określonej czynności i mają obowiązek nosić w czasie wykonywania obowiązków pracowniczych w salonie sprzedaży ... - w związku z opisanym stanem faktycznym wydanie pracownikom odzieży oznaczonej marką ... nie jest dla tych pracowników nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu w/cyt. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

AD. 2.

Artykuł 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 - z późn. zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.

Użyte w tym przepisie pojęcie "wszelkie koszty" jest pojęciem szerokim. Obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, że pomiędzy tymi wydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Równocześnie zgodnie z art. 22 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym r. podatkowym, w którym zostały poniesione.

Wydatek poniesiony przez Pana na zakup odzieży marki ..., która będzie użytkowana przez Pana osobiście w czasie świadczeń usług w salonie ... oraz będzie wydawana pracownikom do czasowego używania wyłącznie w czasie świadczenia pracy w przypadku Pana - podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych - prowadzącego działalność gospodarczą - stanowi koszt uzyskania przychodów. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że tyt. świadczenia usług polegających na prezentacji na rzecz ... S.A ... przez Pana osobiście i przez pracowników zatrudnionych przez Pana odzieży marki ... w salonie ... będzie Pan otrzymywał od ... umówione wynagrodzenie.

W tej sytuacji wydatek poniesiony na zakup odzieży, która następnie będzie w salonie ... prezentowana przez Pana i przez pracowników ma bezpośredni związek z przychodami, które z tego tyt. Pan uzyska.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy postanawia jak na wstępie.

Informuje się, że w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie administracyjne.

Powyższa interpretacja:

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ww. Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie w § 5.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl