PD/415-9/2004 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów finansowanych uczniom biletów wstępu do niemieckich teatrów, kin, muzeów, ogrodu zoologicznego itp.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Lubaniu PD/415-9/2004 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów finansowanych uczniom biletów wstępu do niemieckich teatrów, kin, muzeów, ogrodu zoologicznego itp.

Pytanie podatnika

Czy można do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć finansowane uczniom bilety wstępu do niemieckich teatrów, kin, muzeów, ogrodu zoologicznego itp.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych w zakresie nauki języka niemieckiego. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. Jak wynika z dyspozycji powyższego zapisu, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem, działając w przekonaniu, że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo - skutkowych doprowadzi do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów.

Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów oraz zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwością osiągnięcia przychodów. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu z danego źródła. Wymienione przez Pana w piśmie wydatki na zakup biletów do niemieckich teatrów, kin, muzeów, ogrodu zoologicznego nie zostały wymienione w katalogu negatywnym kosztów uzyskania przychodu, mogą więc stanowić koszt uzyskania przychodu o ile zostanie wykazany związek przyczynowo - skutkowy między poniesionym kosztem a potencjalnym przychodem.

Aby poniesione wydatki można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, muszą być one odpowiednio udokumentowane. Zastosowanie będą tu miały ogólne zasady dotyczące dowodów księgowych zawarte w § 12-14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). W myśl § 12 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, m. in. faktury VAT oraz inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej wiarygodne określenie stron uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, datę operacji i datę wystawienia dowodu, przedmiot operacji gospodarczej, jego wartość oraz ilościowe określenie oraz podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych - oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie. Zgodnie natomiast z § 12 ust. 4 ww. rozporządzenia dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała; dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych. Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych polach dowodu lub w załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu, podziela Pana stanowisko w powyższej sprawie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl