PD/415-89/05/R1 - Przerwy w działalności gospodarczej a obowiązek informowania urzędu skarbowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze PD/415-89/05/R1 Przerwy w działalności gospodarczej a obowiązek informowania urzędu skarbowego

Pytanie podatnika

Czy przepisy podatkowe zobowiązują przedsiębiorców do informowania organów podatkowych o przerwach w prowadzeniu działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie braku obowiązku informowania urzędu skarbowego o przerwach w prowadzeniu działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. O przerwach w prowadzeniu działalności gospodarczej nie powiadamiał Pan Naczelnika Urzędu Skarbowego, zgodnie z zasięgniętą informacją w urzędzie o braku takiego obowiązku.

Po analizie stanu faktycznego tut. Organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub skarbowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przepisy ustaw normujących opodatkowanie prowadzonej przez przedsiębiorców działalności gospodarczej, w tym ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku zgłaszania do organu podatkowego przerw w wykonywaniu działalności gospodarczej. W przepisach podatkowych nie występują jakiekolwiek regulacje prawne, które nakładałyby na przedsiębiorców taki obowiązek.

Zatem postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl