PD/415-6/2007 - Przychód z najmu jako przychód z działalności gospodarczej podczas zawieszenia działalności piekarni.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim PD/415-6/2007 Przychód z najmu jako przychód z działalności gospodarczej podczas zawieszenia działalności piekarni.

POSTANOWIENIE

w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 6 lutego 2007 roku i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:

stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 6 lutego 2007 roku zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, w zakresie objętym wpisem do ewidencji działalności gospodarczej: sprzedaż pieczywa, handel artykułami przemysłowymi, wynajem lokali użytkowych pod firmą Piekarnia A.S. Dla celów podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych prowadzona jest księga przychodów i rozchodów oraz inne ewidencje, Podatnik jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. W działalności Podatnik wykorzystuje szereg składników majątkowych w tym stanowiące środki trwałe: samochody osobowe i ciężarowe, budynek piekarni, kioski, kasy fiskalne, maszyny i urządzenia służące do wyrobu pieczywa. Środki te są amortyzowane a amortyzacja zaliczana jest do kosztów prowadzonej działalności. Obecnie Podatnik zamierza zawiesić produkcję pieczywa nie likwidując działalności gospodarczej, dokona również zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej uzupełniając go dodatkowo o świadczenie usług najmu. Budynek piekarni wraz ze sprzętem: maszynami do produkcji pieczywa jak i samochodami stanowiącymi środki trwałe, Podatnik zamierza wynająć by pokryć ponoszone koszty utrzymania. W tym celu zostanie spisana umowa najmu. Wątpliwości budzi fakt, czy osiągany przychód z najmu będzie przychodem z działalności gospodarczej podczas zawieszenia działalności piekarni.

Zdaniem Podatnika przychody z tytułu najmu będą stanowiły przychód z działalności gospodarczej.

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, przepisu art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 6, art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 6 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodu są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników związanych z działalnością gospodarczą. Natomiast przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, jako odrębne źródło przychodów wymienia pozarolniczą działalność gospodarczą, przy czym przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą należą do przychodów z tej działalności w świetle przepisu art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Podatnik zamierza zawiesić produkcję pieczywa, a składniki majątku wykorzystywanego do celów prowadzonej działalności gospodarczej, będące jego własnością oraz ujęte w ewidencji środków trwałych wynająć. Ponadto Podatnik zamierza również dokonać zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej rozszerzając zakres działalności o wynajem.

Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, albo najem lub dzierżawa jest przedmiotem tej działalności, to wówczas wynajmowanie jest traktowane jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Przychody uzyskiwane należy zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód z działalności gospodarczej.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl