PD/415-38/05/1 - Czy dochód uzyskany ze sprzedaży udziału w 1/5 części nieruchomości nabytej na mocy decyzji administracyjnej podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2006 r. Izba Skarbowa we Wrocławiu PD/415-38/05/1 Czy dochód uzyskany ze sprzedaży udziału w 1/5 części nieruchomości nabytej na mocy decyzji administracyjnej podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu stwierdza, że stanowisko Podatniczki - przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku podatkowego w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w 1/5 części nieruchomości nabytej na mocy decyzji administracyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubaniu wpłynął wniosek Podatniczki o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku podatkowego w zakresie opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w 1/5 części nieruchomości nabytej na mocy decyzji administracyjnej przenoszącej prawo własności tej nieruchomości ze Skarbu Państwa, m.in. na rzecz Podatniczki w 1/5 części.

Do wniosku z dnia 14 października 2005 r. Podatniczka dołączyła:

-

kserokopię postanowienia Sądu Rejonowego o nabyciu spadku w 1/5 części przez ww. z dnia 1 września 2004 r.,

-

kserokopię decyzji administracyjnej w sprawie przeniesienia prawa własności działki Nr 4935 o pow. 0,16 ha położonej we wsi Przybyszówka Gm. Świlcza, na rzecz m.in. Podatniczki w 1/5 części.

Z treści tego wniosku wynikało, iż prawo do własności 1/5 działki Nr 4935 o pow. 0,16 ha, położonej j. w., zostało stwierdzone postanowieniem sądu, o którym mowa wyżej oraz przeniesione na rzecz Podatniczki ww. decyzją.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w związku ze sprzedażą przedmiotowej działki przez wszystkich współwłaścicieli, nie ciążył na niej obowiązek deklarowania do opodatkowania podatkiem dochodowym jej przychodu w wysokości 3.000 zł, gdyż udział w nieruchomości nabyła w drodze spadku, a więc powinna być zwolniona z obowiązku uiszczenia podatku dochodowego.

Następnie dnia 7 listopada 2005 r. Podatniczka na wezwanie tut. organu, uzupełniając stan faktyczny, podała iż przedmiotem masy spadkowej była działka (ziemia) Nr 4935 o pow. 0,17ha oraz dołączyła następne kserokopie dokumentów, tj:

-

decyzję Naczelnika Gminy Świlcza z dnia 29 lutego 1980 r. Nr UG- 9260/5/80, dot. spadkodawczyni,

-

przedwstępną umowę sprzedaży działki Nr 4935 o pow. 0,16ha,

-

akt notarialny sprzedaży Rep. A 2682/2005 z dnia 11 lipca 2005 r. - warunkowa umowa sprzedaży niezabudowanej nieruchomości? działki Nr 4935 o pow. 0,16 ha.

W związku z tym, że treść zapytania złożonego w dniu 14 października 2005 r. w sprawie opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym sprzedaży nieruchomości otrzymanej w drodze spadku, uzupełnionego oświadczeniem złożonym w dniu 7 listopada 2005 r. była sprzeczna z załączonymi dowodami, wezwano Podatniczkę do doprecyzowania treści wniosku.

Pismem z dnia 28 listopada 2005 r. Podatniczka wniosła o wydanie interpretacji dotyczącej obowiązku opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej na mocy decyzji administracyjnej. Podatniczka podtrzymała swoje stanowisko twierdząc, że przychód uzyskany ze sprzedaży działki Nr 4935, nabytej na mocy ww. decyzji jest zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedłożonych kserokopii dokumentów wynika, że na podstawie postanowienia sądu rejonowego Podatniczka w części 1/5 nabyła spadek.

Na mocy przedmiotowej decyzji na rzecz spadkobierców przeniesiono prawo własności działki Nr 4935 o pow. 0, 16 ha położonej we wsi Przybyszówka Gm. Świlcza.

Następnie w dniu 11 lipca 2005 r. spadkobiercy dokonali sprzedaży niezabudowanej nieruchomości działki Nr 4935 o pow. 0,16 ha.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubaniu informuje.

Z treści decyzji wynika, że decyzję tę wydano na wniosek spadkobierców? jako współwłaścicieli budynków położonych na działce Nr 4935.

Podstawą prawną wydania decyzji był art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 10, poz. 53), zgodnie z którym właścicielom budynków znajdujących się na działce gruntu, która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego przekazanego Państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1983 r., przysługuje nieodpłatnie na własność działka gruntu, na której te budynki zostały wzniesione. Z własnością wyłączonej nieruchomości jest związana służebność gruntowa w zakresie niezbędnym do korzystania z niej. O przeniesieniu własności działki, jej wielkości oraz ustanowieniu służebności orzeka terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej stopnia podstawowego.

Powyższy zapis wymienia, jako podmiot uprawniony, właścicieli, bez względu na sposób powstania własności (zakup, zamiana, zasiedzenie, spadek, itp.).

Podatniczka nabyła wraz z pozostałymi spadkobiercami jedynie uprawnienie do wystąpienia do Starosty z wnioskiem o przeniesienie własności przedmiotowej działki, gdyż stała się m.in., na mocy orzeczenia o nabyciu spadku, właścicielką budynków położonych na tej działce. Mogła zatem skorzystać z prawa zawartego w art. 6 ww. ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. Nie miała jednak takiego obowiązku, a przeniesienia własności z mocy prawa ww. art. 6 nie przewidywał.

Nabycie na własność przedmiotowej działki w udziale 1/5 nie wiąże się zatem ze spadkobraniem lecz wykonaniem praw właścicielskich.

Biorąc pod uwagę powyższe, prawo własności przedmiotowej działki nie zostało stwierdzone, lecz przeniesione, zatem własność powstała z dniem uprawomocnienia się decyzji Starosty z dnia 6 stycznia 2005 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005 r., źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W ocenie tutejszego organu podatkowego zbycie przez Panią przedmiotowej nieruchomości jest źródłem przychodu, o którym mowa wyżej i podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast przepis art. 28 ust. 2 ww. ustawy stanowi, że podatek od przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, natomiast na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy j. w. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Ustawodawca uzależnił zwolnienie ze zryczałtowanego podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży nieruchomości i ww. praw m.in. od sposobu ich nabycia.

Zatem wolne od podatku będą tylko te przychody (art. 10 cyt. ustawy), które zostały wymienione w cytowanym art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie nie występują żadne z ww. podstaw do zwolnienia uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości, działki Nr 4935 o pow. 0, 16 ha położonej we wsi Przybyszówka Gm. Świlcza.

Wobec powyższego stanowisko Podatniczka dotyczące zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej na mocy decyzji Starosty jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl