PD-415/36/04 - Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za wprowadzanie do środowiska gazów i pyłów oraz kwoty za badania i inne czynności kontrolne?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 listopada 2004 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie PD-415/36/04 Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za wprowadzanie do środowiska gazów i pyłów oraz kwoty za badania i inne czynności kontrolne?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 12 października 2004 r. w sprawie kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), informuje:

Z treści przedmiotowego zapytania wynika, że prowadzi pani działalność gospodarczą w zakresie handlu, w której wykorzystuje stanowiące środki trwałe samochody. W związku z wykorzystywaniem w działalności gospodarczej ww. samochodów ponosi pani, stosownie do przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska, opłaty za wprowadzanie do środowiska gazów i pyłów. W zakładzie przeprowadzane są również kontrole sanitarne przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W razie stwierdzenia uchybień sanitarnych wydaje on w oparciu o przepisy ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej decyzje obciążające określonymi kwotami za badania i inne czynności kontrolne. Dalej wyjaśnia pani, iż opłaty sanitarne nie są grzywnami, lecz wyłącznie opłatami ustalanymi w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2004 r. w sprawie ustalenia opłat za badania laboratoryjne lub inne czynności wykonywane przez PIS. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa pani, że wymienione w zapytaniu opłaty, jako iż nie są żadnymi karami pieniężnymi, stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 16 ustawy wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar i opłat z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska, to jest świadczeń za naruszenie tych przepisów i warunków prawidłowego korzystania ze środowiska.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle opłaty za korzystanie ze środowiska ponoszone za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, o których mowa w art. 273 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.) i zapytaniu podatnika - stanowią koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż opłaty te nie są naliczane w związku z naruszeniem przepisów i warunków prawidłowego korzystania ze środowiska. Również opłaty za badania laboratoryjne, o których mowa w art. 36 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 90, poz. 575 z późn. zm.) ustalane na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 lutego 2004 r. w sprawie opłat za badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 20, poz. 193) stanowią koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązek ponoszenia ww. opłat w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą i z uzyskiwaniem przychodów ze sprzedaży. Zatem oczywisty jest w tej sytuacji związek przyczynowo-skutkowy między osiąganymi przychodami a kosztami ich uzyskania. Tak więc przedmiotowe opłaty, o których mowa w zapytaniu należy zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów.

Kary, opłaty i odszkodowania z tytułu nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska są dość często stosowane, ze względu na częste ich nieprzestrzeganie i wyrządzanie dotkliwych szkód (często nieodwracalnych) w zasobach naturalnych kraju. Nie będą zatem stanowiły kosztów uzyskania przychodów, stosownie do powołanego powyżej art. 23 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, administracyjne kary pieniężne za przekroczenie lub naruszenie warunków korzystania ze środowiska, o których mowa w art. 273 ust. 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl