PD/415-33/06/R1 - Zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze PD/415-33/06/R1 Zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne.

"(...) Ze złożonego wniosku i danych (...) wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz w firmie jednoosobowej opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy można odliczać od przychodu zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz od zryczałtowanego podatku zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, a nie dokonywać tych odliczeń odpowiednio od dochodu i podatku dochodowego.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz Pana stanowisko w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, iż opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z art. 11 tej ustawy, podatnik uzyskujący przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, może odliczyć od przychodu m.in. kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zapłacone bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika (...), jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym.

Jeżeli podatnik uzyskuje przychody wymienione w art. 6 ust. 1 lub 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń od przychodów, odliczeń tych dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów (art. 11 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Z kolei w myśl art. 13 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Art. 27b ust. 2 i 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż kwota stawki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Zarówno ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, jak i ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają możliwość odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami.

Zatem nie ma przeszkód, żeby w 2006 r. odliczać od przychodów zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a od zryczałtowanego podatku dochodowego zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, przy spełnieniu innych warunków wynikających z ww. ustaw (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/60