PD/415-28/2006 - W jaki należy rozliczyć nieodpłatne nabycie samochodu - wygranej w ramach loterii promocyjnej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Lublinie PD/415-28/2006 W jaki należy rozliczyć nieodpłatne nabycie samochodu - wygranej w ramach loterii promocyjnej?

POSTANOWIENIE

w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 28 lipca 2006 roku i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:

stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.

W dniu 28 lipca 2006 roku zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego:

Firma nasza w ramach loterii promocyjnej zorganizowanej przez dostawcę towarów wygrała samochód osobowy FIAT Seicento. Wygrany samochód będzie przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wątpliwości budzi sposób w jaki należy rozliczyć nieodpłatne nabycie samochodu w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w jaki sposób dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Przedstawiono następujące stanowisko:

Naszym zdaniem stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nieodpłatne nabycie samochodu jako środka trwałego nie stanowi przychodu Spółki. Z kolei zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy odpisy amortyzacyjne od samochodu nabytego nieodpłatnie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wobec powyższego, nabycie samochodu przez Spółkę, w drodze wygranej w konkursie, nie stanowi przychodu dla jej wspólników, natomiast odpisy amortyzacyjne od wartości pojazdu nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz przepisów art. 14 ust. 2 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 22 ust. 8, art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku jest, wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł, zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności. Stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 pkt 8 przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Wśród tych świadczeń znajdują się również nagrody związane ze sprzedażą premiową, uzyskane przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, w wyniku nabycia towarów od podmiotu organizującego tego typu sprzedaż. Wartość tej nagrody ustalona zgodnie z art. 11 ust. 2 stanowi przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 8 wyżej cyt. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:

-

nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub,

-

dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

-

nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że wygrana w konkursie samochodu osobowego Fiat Seicento związana była bezpośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Spółka zamierza przeznaczyć zaś przedmiotowy samochód na cele prowadzonej działalności. Wartość otrzymanej nagrody stanowi zatem przychód wspólników (zgodnie z powołanym art. 14 ust. 2 pkt 8 oraz art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy) z pozarolniczej działalności gospodarczej. Stosownie do postanowień art. 22 ust. 8 ustawy, wspólnikom Spółki przysługuje prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych ustalonych zgodnie z art. 22a-22o w cyt. ustawy z uwzględnieniem katalogu wyłączeń określonego w art. 23 ustawy. Z brzmienia przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ww. ustawy wynika, iż ustawodawca zezwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie jeżeli nabycie to stanowi przychód z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, co w przedmiotowej sprawie niewątpliwie ma miejsce. W ocenie prawnej stanu faktycznego Spółka powołuje się na przepisy art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy, który zdaniem tut. organu nie ma zastosowania. Zgodnie z powołanym przez Spółkę art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W przedstawionej sytuacji nie została wypełniona dyspozycja cyt. przepisu bowiem Spółka nie otrzymała od dostawcy towarów wymienionych w przepisie świadczeń na pokrycie kosztów nabycie samochodu osobowego FIAT Seicento, ani też sama nie nabyła tego samochodu oraz nie uzyskała zwrotu wydatków na jego nabycie. Biorąc pod uwagę powyższe, wartość wygranego w loterii promocyjnej samochodu osobowego stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wspólnikom przysługuje natomiast prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjne od wartości samochodu osobowego dokonanych zgodnie z art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl