PD-415/2585/GK-2/XI-1/06 - Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych częściowo sfinansowanych dotacją z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jako koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2006 r. Izba Skarbowa w Białymstoku PD-415/2585/GK-2/XI-1/06 Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych częściowo sfinansowanych dotacją z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jako koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych częściowo sfinansowanych dotacją z PARP stanowią koszty uzyskania przychodu?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach. W dniu 29 września 2005 r. (we wniosku widnieje 2006 r.) zawarł Pan umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektu inwestycyjnego, której przedmiotem było dofinansowanie środków trwałych takich jak kombajn posadzkowy i 12 szt. zacieraczek mechanicz-nych. Powyższe środki trwałe zakupił Pan w 2005 r. i zaewidencjonował w ewidencji środków trwałych. W dniu 18 maja 2006 r. uzyskał Pan z PARP dofinansowanie na zakup w/w środków trwałych. W związku z tym pyta Pan, czy po uzyskaniu w dniu 18 maja 2006 r. dofinansowania zakupu tych środków trwałych ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych ustalonej przed otrzymaniem przedmiotowego dofinansowania.

Pana zdaniem co do zasady wszelkie wydatki poniesione przez podatnika na nabycie środków trwałych związanych z prowadzoną przez stronę działalnością gospodarczą stanowią podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu. Ponieważ jednak w roku 2006 zwrócono Panu część wydatków na nabycie środków trwałych, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu podlega tylko ta część odpisów amortyzacyjnych naliczanych od wartości początkowej, która nie została zwrócona podatnikowi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, iż:

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnychdokonanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Otrzymanie więc dotacji nie wpływa na wielkość wartości początkowej środków trwałych ani na kwoty odpisów amortyzacyjnych wykazanych w ewidencji środków trwałych lecz skutkuje ograniczeniami w możliwości ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. W zakresie kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych, od tej części ich wartości, która odpowiada wydatkom zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie, nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych. Oznacza to, że wszelkie dotacje, dopłaty, otrzymane środki pieniężne stanowiące zwrot podatnikowi poniesionych wydatków na nabycie środków trwałych wchodzą w zakres art. 23 ust. 1 pkt 45 w/w stawy o podatku dochodowym. Zatem od momentu otrzymania dotacji, kwotę odpisów amortyzacyjnych niestanowiących kosztu uzyskania przychodów należy ustalać w takiej proporcji, w jakiej pozostaje kwota otrzymanej na dany środek trwały dopłaty do wartości początkowej tego środka trwałego. W momencie otrzymania dotacji nie należy zmieniać wartości początkowej środka trwałego, ani też wysokości stawek amortyzacji. Do kosztów natomiast nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od tej części wartości środka trwałego, która odpowiada kwocie otrzymanej dotacji. Należy przy tym pamiętać, że w całym okresie amortyzacji łącznie do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć więcej niż wartość początkową środka trwałego pomniejszoną o otrzymaną dotację.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdza, iż przedstawione we wniosku Pana stanowisko jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl