PD-415/2585/GK-1/X-1/06 - Opodatkowanie dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na nabycie środków trwałych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Grajewie PD-415/2585/GK-1/X-1/06 Opodatkowanie dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na nabycie środków trwałych

Pytanie podatnika

Czy dotacja z PARP na nabycie środków trwałych podlega opodatkowaniu?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą, w ramach której zawarł Pan umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektu inwestycyjnego, której przedmiotem było dofinansowanie środków trwałych takich jak kombajn posadzkowy i 12 szt. zacieraczek mechanicznych. Powyższe środki trwałe zakupił Pan w 2005 r. i zaewidencjonował w ewidencji środków trwałych. W dniu 18 maja 2006 r. uzyskał Pan z PARP dofinansowanie na zakup w/w środków trwałych.

W związku z powyższym pyta Pan, czy uzyskana w dniu 18 maja 2006 r. pomoc publiczna w formie wsparcia finansowego udzielonego na zasadach refundacji przeznaczonego na pokrycie wydatków na nabycie środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem z uwagi na fakt, iż Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie jest agencją rządową na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uzyskane przez podatnika dofinansowanie w kwocie 635.933,03 zł jest zwolnione w roku podatkowym 2006 od podatku dochodowego.

Analizując przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnychi prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Otrzymane dotacje stanowią więc co do zasady przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym z wyjątkiem:

- dotacji związanych z zakupem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlega- jących amortyzacji, które w ogóle nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej, o czym mówi wprost powołany przepis,

- dotacji zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie przepisów art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie powyższe oraz to, iż dofinansowanie z PARP przeznaczone było na pokrycie kosztów związanych z nabyciem środków trwałych amortyzowanych w myśl w/w przepisów, uzyskane wsparcie finansowe nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, a co za tym idzie również nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie uznał, iż przedstawione we wniosku Pana stanowisko jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl