PD-415/25/BR/05 - Różnice kursowe od gotówki sprzedanej w kantorze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Krapkowicach PD-415/25/BR/05 Różnice kursowe od gotówki sprzedanej w kantorze.

"(...) Jak poinformowano w przedstawionym stanie faktycznym, przedsiębiorca który posiada siedzibę na terytorium RP w ramach prowadzonej działalności gospodarczej produkuje towary, których sprzedaż następuje do krajów Unii Europejskiej. Transakcje rozliczane są w walucie obcej - euro, zarówno za pośrednictwem banku oraz w sposób gotówkowy bez pośrednictwa banku. W związku z powyższym zwrócono się z zapytaniem czy po otrzymaniu od kontrahenta gotówki w obcej walucie (tj. euro) za sprzedany towar, a następnie wymianie tej gotówki w kantorze na PLN, istnieje obowiązek obliczania różnic kursowych.

We własnym stanowisku zawartym w złożonym wniosku wyrażono pogląd, iż przedstawiona powyżej sytuacja nie daje podstaw do obliczania różnic kursowych, ponieważ przepisy ustawy o podatku dochodowym za podstawę rozliczania różnic kursowych przyjmują transakcje, które rozliczane są za pośrednictwem banków. Oznacza to zdaniem strony pytającej, że obowiązek obniżania lub podwyższania przychodów lub kosztów uzyskania przychodów zachodzi tylko w przypadku różnych kursów waluty ogłaszanych przez NBP i banku z którego usług korzysta podatnik, w związku z dokonanymi transakcjami.

(...) Przepis art. 14 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

W świetle powołanych przepisów podatnik nabywa prawo do podwyższania lub obniżania uzyskanych przychodów, tylko o różnice wynikające z różnych kursów walut, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski i bank, z którego usług korzysta. Przyjęcie za podstawę obliczania różnic kursowych, kursów walut innych niż bankowe np. kursu kantorowego prowadziłoby do uznania w konkretnym przypadku za przychód, wartości różnic kursowych naliczonych w inny sposób niż zostało to określone w przepisach ustawy o podatku dochodowym. Mając to na uwadze stwierdzić należy, że przedstawione stanowisko pytającego jest prawidłowe (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/27