PD-415/21/04 - Prawo do ulgi remontowej w wybudowanym budynku

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 kwietnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Jaśle PD-415/21/04 Prawo do ulgi remontowej w wybudowanym budynku

Pytanie podatnika dotyczy prawa do ulgi remontowej w wybudowanym budynku

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego związanego z korzystaniem z ulgi remontowej w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), informuje:

Z treści przedmiotowego zapytania wynika, że w 2003 r. wybudowali państwo budynek mieszkalny w "stanie surowym". Z tytułu ponoszonych wydatków na jego budowę nie korzystali państwo z ulg mieszkaniowych. W bieżącym roku będą prowadzone dalsze roboty wykończeniowe związane z wbudowaniem okien i drzwi, wykonaniem instalacji sanitarnych, elektrycznych i grzewczych oraz wykonanie podłóg, posadzek i tynków. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważają państwo, że ponoszone w 2004 r. wydatki związane z wymienionymi powyżej robotami wykończeniowymi mogą być objęte aktualną ulgą na remont i modernizację budynku mieszkalnego.

Stosownie do art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Zgodnie natomiast z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, a ponadto przedmiotowe wydatki:

- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),

- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),

- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (27a ust. 7 pkt 1 ustawy),

- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium RP (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

Zatem o ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym, zajmowanym przez podatnika na podstawie tytułu prawnego, a związane z jego modernizacją mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli budynek ten zgodnie z odrębnymi przepisami został oddany wcześniej do użytkowania i spełnione zostaną wyżej omówione warunki. Momentu zakończenia budowy (oddania obiektu do użytkowania) nie definiuje ww. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zagadnienia budowy budynku mieszkalnego regulują natomiast przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 106, poz. 1126, z późn. zm.). Prawo to normuje - zgodnie z art. 1 - działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji w tych dziedzinach. W myśl art. 54 powołanej ustawy - Prawo budowlane, do używania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy. Zakończenie budowy obiektu budowlanego następuje w momencie, gdy odpowiada on warunkom, jakie przewiduje prawo budowlane. Obiekt powinien być w takim stanie, by mógł zostać przeprowadzony jego odbiór i by można było przekazać go do normalnej eksploatacji i użytkowania. Z zestawienia powołanych wyżej przepisów wynika, iż dopiero po złożeniu w starostwie powiatowym stosownego zawiadomienia o zakończeniu budowy mogą państwo korzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, o którym mowa w cyt. w zapytaniu piśmie Ministerstwa Finansów przy spełnieniu pozostałych warunków wyżej omówionych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl