PD-415/18/04 - Przedmiot opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Jaśle PD-415/18/04 Przedmiot opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych wymienionych w zapytaniu pozycji produkcji, usług oraz działalności handlowej

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 3 marca 2004 r. w sprawie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych wymienionych w zapytaniu 18 pozycji produkcji, 4 pozycji usług oraz działalności handlowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), informuje:

Stosownie do art. 6 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250.000 euro, lub

b. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła 250.000 euro,

rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Stosownie do art. 8 ust. 1 powołanej powyżej ustawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie stosuje się do podatników:

opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a. prowadzenia aptek,

b. działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

c. działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d. prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,

e. świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,

wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a. samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b. w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Jeżeli jednak podatnik nie zamierza wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, może od dnia rozpoczęcia działalności zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z wymienionego w zapytaniu katalogu wyrobów (przy braku symboli PKWiU) nie wynika, aby wytwarzał pan wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, w związku z czym, wobec braku w ustawie innych zastrzeżeń, wymienione wyroby, przy spełnieniu pozostałych warunków, o których mowa powyżej mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o której mowa na wstępie. Również usługi, o których mowa w zapytaniu, tj. montaż i naprawa instalacji elektrycznych, ostrzenie noży do kosiarek oraz naprawa urządzeń grzewczych jako nieobjęte wykazem usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według PKWiU stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy - przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w ww. ustawie mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Także działalność usługowa w zakresie handlu, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy, rozumiana zgodnie z podaną w tym przepisie definicją jako sprzedaż w stanie nieprzetworzonym nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników - może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w powołanej ustawie. W przypadku jednak, gdyby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych uzyskał Pan przychody sporządzając różne opinie, analizy na rzecz osób fizycznych czy osób prawnych z usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy - to z dniem uzyskania przychodu z wymienionych w tym załączniku usług utraci Pan prawo do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy - w razie utraty warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W przypadku jednak, gdy sporządzanie opinii biegłego następować będzie na zlecenie sądu, to na gruncie przepisów prawa podatkowego uzyskane z tego tytułu przychody należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.). Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w powołanym powyżej art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych a także przychody z tytułu udziału w komisjach powołanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów o których mowa w punkcie 9. W świetle powyższego przychody biegłych sądowych z tytułu świadczenia usług na zlecenie sądu należy kwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na gruncie prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały na zlecenie sądu określone czynności i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powołany ostatnio przepis (w przeciwieństwie do art. 13 pkt 8 regulującego przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło) nie zawiera żadnych wyłączeń. Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodu jest spoczywający na sądach dokonujących wypłaty przedmiotowych kwot obowiązek płatnika, określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tej regulacji, płatnicy (sądy) są obowiązani do poboru zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9.

Końcowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje, iż wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych określony został w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, o której mowa na wstępie. Rodzaje wymienionych w ww. załączniku usług zostały oznaczone wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.). Dokonując prawidłowej kwalifikacji usługi winien pan zatem dysponować odpowiednim dla danej usługi symbolem PKWiU. W razie trudności w odpowiednim klasyfikowaniu usług należy zwrócić się do właściwego urzędu statystycznego jako jednostki właściwej do spraw statystyki publicznej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl