PD-415/16/2004 - Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych opłat za naukę udzielanych pracownikom kształcącym się w szkołach wyższych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 maja 2004 r. Urząd Skarbowy w Piszu PD-415/16/2004 Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych opłat za naukę udzielanych pracownikom kształcącym się w szkołach wyższych

Pytanie podatnika

Czy opłaty za naukę udzielane pracownikom kształcącym się w Szkołach Wyższych podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu jako organ podatkowy, zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) poniżej udziela odpowiedzi na pismo z dnia 23 kwietnia 2004 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

W sytuacji opisanej w piśmie pracownicy otrzymują dopłaty do kształcenia w szkołach wyższych w systemie zaocznym i wieczorowym oraz do innych kosztów z tym związanych.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy wynika, że zwolnieniem nie są objęte świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego, które otrzymane zostały przez inne osoby niż pracownicy; zostały przyznane przez podmiot inny niż pracodawca; nie wynikają z powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz są wynagrodzeniami za czas urlopu szkoleniowego i za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Zakres świadczeń, jakie pracodawca ma możliwość przyznać pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe, określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. (Dz. U. Nr 103, poz. 472, z późn. zm.). Biorąc pod uwagę treść ww. przepisów ze zwolnienia od podatku dochodowego korzystają w ramach kształcenia w formach szkolnych (tutaj w szkole wyższej) zwroty kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika, pokrycie kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych, pokrycie opłaty za naukę pobieranej przez szkołę.

Reasumując wypłacone przez pracodawcę kwoty na rzecz kształcenia pracownika w szkole wyższej (pokrycie opłaty pobieranej przez szkołę za naukę, pokrycie kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych oraz kosztów dojazdu do uczelni znajdującej się poza miejscem zamieszkania i miejscem pracy pracownika, zakwaterowania i wyżywienia) w przypadku takiego finansowania stanowią przychód wolny od opodatkowania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl