PD-415/15/06 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze zbycia nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy w Zakopanem PD-415/15/06 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów ze zbycia nieruchomości

Pytanie podatnika

Czy w przypadku sprzedaży obiektu w całości czy też jako lokale mieszkalne spoczywał będzie na podatniku obowiązek zapłaty podatku ze sprzedaży nieruchomości?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2006 r. uzupełnionego o własne stanowisko w dniu 10.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko

jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik zwrócił się wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik nabył w 1998 roku w drodze umowy sprzedaży nieruchomość położoną w Kościelisku, na której rozpoczął budowę budynku wielomieszkaniowego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali na wynajem. Budowa prowadzona była jako prywatna inwestycja, tj. nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, również podatnik nie korzystał z żadnych ulg i odliczeń od podatku ponoszonych wydatków inwestycyjnych. Budowa zakończona została w 2000 roku. Od chwili odbioru do 2003 roku budynek nie był używany a w 2003 roku został użyczony matce w celu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie hotelarstwa.

Podatnik podjął decyzję o sprzedaży obiektu bądź w całości, bądź też w częściach jako samodzielnych lokali mieszkalnych.

W związku z powyższym zwrócono się o interpretację przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, czy w przypadku sprzedaży obiektu w całości czy też jako lokale mieszkalne spoczywał będzie na podatniku obowiązek zapłaty podatku ze sprzedaży nieruchomości.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, odnieść się więc należy do przepisów prawa cywilnego, tj. art. 46 i 48 kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Wynika z nich, że budynek trwale związany z gruntem jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Okres pięciu lat liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu.

Wobec powyższego, do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie powołany przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, w myśl którego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli:

- zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej,

- nieruchomość nie była wykorzystywana na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Okoliczności faktyczne wskazują, iż zostały spełnione warunki, w związku z tym sprzedaż nieruchomości nie stanowi przychodu, o którym mowa w art. 28 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5".

Pouczenie

Na postanowienie służy na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w N. za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl