PD/415-12/05 - Dokumentowanie zakupu palet od osób nieprowadzących działalności gospodarczej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 maja 2005 r. Urząd Skarbowy w Nysie PD/415-12/05 Dokumentowanie zakupu palet od osób nieprowadzących działalności gospodarczej

Pytanie podatnika

Czy zakup palet od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej może być udokumentowany dowodem wewnętrznym sporządzonym przez ponoszącego wydatek?

Postanowienie

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 10.03.2005 r. (złożonym w dniu 14.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej dokumentowania zakupu palet od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 14.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 27.04.2005 r. uzupełnił Pan braki formalne.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej z zakresie handlu używanymi paletami drewnianymi. Palety będą skupowane od firm oraz od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Zakup ewidencjonowany będzie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 10 - "zakup towarów handlowych".

Pytanie brzmi:

Czy zakup palet od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej może być udokumentowany dowodem wewnętrznym sporządzonym przez ponoszącego wydatek?

Stanowisko wnioskodawcy:

na udokumentowanie zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu od ludności palet drewnianych w celu ich dalszej odsprzedaży zdaniem podatnika można sporządzić dowód wewnętrzny zawierający datę i podpis podatnika, nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość.

Zgodnie z § 12 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

a) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub

b) inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

c) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

d) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

e) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

f) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku) - § 14 cyt. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Dowody, o których wyżej mowa, mogą dotyczyć wyłącznie:

- zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;

- zakupu od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych (PKWiU 01.11.91-00), jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i grzybów (PKWiU 01.12.13-00.43);

- wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika;

- zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych;

- kosztów diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących;

- zakupu od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych;

- wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele;

- opłat uiszczanych znakami opłaty skarbowej oraz opłat sądowych i notarialnych;

- wydatków związanych z parkowaniem samochodu w sytuacji, gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2; podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.

Analizując stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że zakup palet nie mieści się w żadnej z wymienionych wyżej grup. W swoim piśmie powołuje się Pan na pkt 6, tj. traktuje Pan zakup palet jako zakup odpadów poużytkowych stanowiących surowce wtórne. Jednak palety nie stanowią surowca wtórnego. Surowiec wtórny to materiał lub substancja odzyskana z odpadów i dalej wykorzystywana. Skup palet przeznaczonych do ich dalszej odsprzedaży tego warunku nie spełnia.

Ponieważ ustawodawca w cyt. rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wymienił zamknięty katalog dotyczący możliwości dokumentowania zakupu za pomocą dowodów wewnętrznych skup palet nie może być w ten sposób dokumentowany.

Wobec faktu, iż osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej nie mogą wystawić stosownego dokumentu w postaci faktury bądź rachunku, dowodem dokumentującym zakup palet winna być umowa sprzedaży.

Jednocześnie tut. organ podatkowy zwraca uwagę na fakt, iż umowy sprzedaży podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy w przypadku, gdy płatnikiem są nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odsprzedaży powstaje z chwilą wypłacenia należności - art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r., w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.), nabywca rzeczy przeznaczonych do przerobu lub sprzedaży jako płatnik pobiera podatek - gotówką lub bezgotówkowo - przy wypłacie należności za nabyte rzeczy i przekazuje go w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek (§ 4 ust. 1 pkt 5). Jest ponadto zobligowany zamieszczać na dokumentach stwierdzających dokonanie czynności cywilnoprawnej adnotację o pobraniu podatku, ze wskazaniem kwoty podatku i pozycji rejestru, pod którą została wpisana (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia). Ma również obowiązek prowadzenia rejestru, który powinien zawierać następujące rubryki: liczbę porządkową, datę wpisania do rejestru dokumentu stwierdzającego dokonanie czynności cywilnoprawnej, datę i numer dokumentu, imię i nazwisko albo nazwę i firmę, numer identyfikacji podatkowej oraz miejsce zamieszkania sprzedawcy, kwotę należności, stawkę podatku, kwotę pobranego podatku oraz uwagi.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przestawionego przez Jednostkę we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej. Na postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych (art. 1 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000 r. (Dz. U. Nr 86, poz. 960)).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl