PD-415/11/IW/05 - Dochód ze sprzedaży akcji otrzymanych w drodze spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy w Łomży PD-415/11/IW/05 Dochód ze sprzedaży akcji otrzymanych w drodze spadku.

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży po rozpatrzeniu wniosku Pana........., zam........, ul........... NIP:... -... -... -.. z dnia 14 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego w 2004 r. ze sprzedaży akcji otrzymanych w drodze spadku w 2000 r.:

- W drodze spadku w 2000 r. otrzymałem akcje spółki giełdowej. Od wartości rynkowej tych akcji zapłaciłem podatek od spadków i darowizn. Za pośrednictwem biura maklerskiego w 2004 r. sprzedałem akcje po cenie rynkowej niższej niż cena z 2000 r., czyli per saldo wystąpiła "umowna" strata na obrocie tymi akcjami.

Dodatkowo proszę o wyjaśnienie czy faktycznie koszty założenia i prowadzenia rachunku stanowią koszt ponoszony przez podatnika tylko w danym roku podatkowym (str. 3 broszury). A co z tymi kosztami z lat poprzednich - gdzie je uwzględniać? Wg mnie powinny być związane z konkretną transakcją gdy jak w moim przypadku rachunek był prowadzony tylko z tymi konkretnymi akcjami i obecnie został zamknięty. Proszę o wiążącą interpretację.

Informuje, że stanowisko Pana w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika, że w roku 2000 otrzymał Pan akcje spółki giełdowej w drodze spadku. Od wartości rynkowej tych akcji został zapłacony podatek od spadków i darowizn. W roku 2004 za pośrednictwem biura maklerskiego dokonana została sprzedaż tych akcji. Ponoszone były koszty związane z założeniem i prowadzeniem rachunku.

W sytuacji o której wyżej mowa, koszty nabycia nie występują gdyż zostały one otrzymane w drodze spadku. Koszty związane z prowadzeniem rachunku oraz prowizja biura maklerskiego poniesione w 2004 r. stanowią koszt uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu uzyskanego w 2004 r. z odpłatnego zbycia w/w akcji.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z ustępu 4 cytowanego artykułu wynika, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych są kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W kontekście cytowanego wyżej art. 23 ust. 1 pkt 38, za wydatki na nabycie akcji uznaje się oprócz kosztów nabycia (które w Pana przypadku nie występują), również prowizje biura maklerskiego oraz koszty związane z prowadzeniem rachunku poniesione w 2004 r.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Pana; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie ze "Szczegółowym wykazem przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 960).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl