PD-415/1/2004 - Amortyzacja środków trwałych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim PD-415/1/2004 Amortyzacja środków trwałych

Pytanie podatnika

W związku z zamiarem zakupu poprzez kredyt bankowy kilku środków transportu (ciągników siodłowych i naczep) potrzebujemy opinii Waszego Urzędu dotyczącej sposobu amortyzacji środków trwałych.

Najprostszą formą zabezpieczenia takiego kredytu jest przywłaszczenie przez bank środków trwałych do czasu całkowitej jego spłaty. Okres spłaty planujemy na 48 miesięcy i w tym czasie będziemy jedynie użytkownikami tych pojazdów ponosząc wszystkie koszty jego eksploatacji i utrzymania. W tym okresie bank będąc jedynym właścicielem całkowicie nie jest zainteresowany odliczaniem amortyzacji środka trwałego.

Jako jedyni użytkownicy zakupionych środków trwałych uważamy, że moglibyśmy dokonać odpisów amortyzacyjnych oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu poniesione wydatki związane z wykorzystaniem tych środków do prowadzonej działalności gospodarczej (na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zwracamy się z zapytaniem czy mamy rację w swojej interpretacji. W załączeniu przedstawiamy standartową "umowę przywłaszczenia rzeczy" proponowaną przez bank (planowanego kredytobiorcy).

Prosimy o pisemną odpowiedź w tej sprawie.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 3 marca 2004 r. w sprawie udzielenia informacji dotyczącej zaliczenia amortyzacji środka trwałego w koszty uzyskania przychodu, tj. ciągników siodłowych i naczep, zabezpieczonego przez bank poprzez przewłaszczenie do czasu całkowitej spłaty kredytu bankowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim informuje:

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) środki trwałe są to przedmioty stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy w art. 23a pkt 1.

W myśl art. 22f ust. 5 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu, dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl