PD/415-1/04 - Uznanie za dowód księgowy stanowiący podstawę do księgowania kosztów uzyskania przychodów faktury wydrukowanej ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego bez podpisu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Kamiennej Górze PD/415-1/04 Uznanie za dowód księgowy stanowiący podstawę do księgowania kosztów uzyskania przychodów faktury wydrukowanej ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego bez podpisu

Pytanie podatnika

Czy można uznać za dowód księgowy stanowiący podstawę do księgowania kosztów uzyskania przychodów fakturę wydrukowaną ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego bez podpisu?

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Ze stanu przedstawionego we wniosku wynika, że firma dzierżawi od kontrahenta zagranicznego serwer konieczny do prowadzenia działalności gospodarczej. Po uregulowaniu należności za dzierżawiony serwer następuje wydruk ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego faktury bez podpisu.

Wydatek poniesiony za używanie serwera został poniesiony w celu uzyskania przychodu zatem stanowi koszt uzyskania w prowadzonej działalności gospodarczej.

Kwestię dokumentowania poniesionych wydatków przez podatników prowadzących działalność opodatkowaną na zasadach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475).

Zgodnie z § 12 ust. 3 pkt 2 powołanego rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są również inne dowody księgowe, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Wystawiona faktura spełnia wymogi określone pod lit. a-c powołanego pkt 2 ust. 3 § 12 rozporządzenia. Wątpliwość budzi fakt czy spełnia ona również wymogi określone pod lit. d rozporządzenia.

W ocenie organu podatkowego ze względu na zapis art. 61 § 2 kodeksu cywilnego dla dokumentów przekazywanych w postaci elektronicznej można przyjąć, że wymóg ten został spełniony.

Stosownie do powołanego przepisu oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Reasumując należy stwierdzić, że faktura wydrukowana ze strony internetowej kontrahenta zagranicznego spełnia warunki do uznania jej za dowód księgowy w rozumieniu przepisów o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Końcowo informuję, że z zapytaniem w zakresie opłat granicznych należy zwrócić się do właściwego Urzędu Celnego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl