PD-415-01/07 - Czy wykonywane usługi w zakresie kierowania pojazdami mogą być uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle okazanych umów o współpracę i w oparciu o treść art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Opolu PD-415-01/07 Czy wykonywane usługi w zakresie kierowania pojazdami mogą być uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle okazanych umów o współpracę i w oparciu o treść art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 stycznia 2007 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Pan X pismem z dnia 10 stycznia 2007 r. zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu z zapytaniem w sprawie dotyczącej zasad ustalenia czynności nie uznawanych za pozarolniczą działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 roku art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnoszący w zapytaniu przestawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług kierowania pojazdami. Na podstawie umowy Nr 52/2002 z dnia 16 września 2002 r. zawartej ze spółką "ZTS" Sp. z o.o. zobowiązał się do:

pojazdami powierzonymi przez spółkę, w celu przewozu ładunku,

wszelkich spraw formalnych i organizacyjnych związanych z pobraniem, przewiezieniem, ocleniem i wydaniem ładunku upoważnionemu odbiorcy.

Ponadto stosownie do § 1 pkt 3 i 4 aneksu Nr 5 (obowiązującego od dnia 29 grudnia 2006 r.) ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich, a w szczególności wobec klientów spółki "ZTS" za rezultat i wykonanie czynności określonych powyższą umową.

Jeśli wobec klienta odpowiedzialna jest Spółka, odpowiedzialność Pana będzie solidarna.

Ryzyko gospodarcze związane z działalnością gospodarczą całkowicie ponosi Pan.

Spółka zastrzegła sobie prawo odmowy przyjęcia pracy i wypłaty wynagrodzenia w przypadku nienależytego wykonania prac. Ponadto, wskazuje Pan, że wynagrodzenie jest zależne od ilości przejechanych kilometrów.

W takim stanie faktycznym zwraca się pan z zapytaniem: Czy zgodnie z zawartą umową powyższe czynności kwalifikowane będą jako pozarolnicza działalność gospodarcza, czy też zostaną uznane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy lub umowy zlecenia (o dzieło).

Sformułował Pan własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że wykonywane przez Pana czynności mieszczą się w czynnościach uznawanych jako działalność gospodarcza.

Według Pana nie są spełnione łącznie warunki określone w art. 5b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z dniem 1 stycznia 2007 roku weszły w życie zmienione przepisy dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej. Regulacje te wprowadziła ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).

Zgodnie obowiązującym obecnie art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przepisu art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że z zakresu przedmiotowego działalności gospodarczej wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Do stwierdzenia, że podatnik nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek określonych w art. 5b ust. 1 pkt 1 do 3.

Z przedłożonej umowy świadczenia usług Nr 52/2002 z dnia 16 września 2002 r. wraz z aneksami, wynika, że nie są spełnione łącznie warunki, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności, wg postanowienia aneksu Nr 5 ponosi Pan odpowiedzialność wobec osób trzecich (samodzielną lub solidarną) oraz ponosi ryzyko gospodarcze.

Nie ma więc, w związku z niespełnieniem warunków określonych w pkt 1 i 2 ww. art. 5b ust. 1, przeszkód do zaliczenia Pana działalności do działalności gospodarczej, prowadzonej w formie jednoosobowego podmiotu.

W świetle powyższego, stanowisko Podatnika wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl