PD-412/7/IW/06 - Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych ze sprzedaży gospodarstwa rolnego i lasu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2006 r. Izba Skarbowa w Białymstoku PD-412/7/IW/06 Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych ze sprzedaży gospodarstwa rolnego i lasu.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ........... pełnomocnika Pani ........... z dnia 22 marca 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym uzyskanych dochodów ze sprzedaży gospodarstwa rolnego i lasu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że uzyskane dochody ze sprzedaży gospodarstwo rolnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód uzyskany ze sprzedaży lasu.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22 marca 2006 roku pełnomocnik Strony zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym uzyskanych dochodów ze sprzedaży gospodarstwa rolnego i lasu.

Pełnomocnik Strony w piśmie przedstawił następujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie:

"W dniu 16 marca 2006 roku Pani ........... dokonała sprzedaży gospodarstwa rolnego oraz lasu. Moim zdaniem uzyskany dochód ze sprzedaży gospodarstwa rolnego oraz lasu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym".

Pełnomocnik Strony stoi na stanowisku, że uzyskany dochód ze sprzedaży gospodarstwa rolnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Po analizie przedstawionego przez pełnomocnika Strony stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży postanawia uznać stanowisko za prawidłowe w części dotyczącej uzyskanego dochodu ze sprzedaży gospodarstwa rolnego, natomiast nieprawidłowe w części dotyczącej dochodu uzyskanego ze sprzedaży lasu, ponieważ w myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Tak sformułowane brzmienie przepisu oznacza, że w momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem na inne cele następuje utrata rolnego lub leśnego charakteru gruntów i uzyskany w ten sposób przychód nie jest wolny od podatku dochodowego.

Ocena prawna

W powyższym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży podzielił pogląd podatnika, że sprzedaż gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu, pod warunkiem, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży nie utraci w jej wyniku charakteru rolnego.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 przez gospodarstwo rolne należy rozumieć gospodarstwo rolne w znaczeniu przepisów ustawy o podatku rolnym

Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 cyt. ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, które sklasyfikowane zostały w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z przedstawionych przepisów wynika, zatem, że o tym jakie rodzaje gruntów wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, a przez to o zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu ze sprzedaży gruntów decyduje informacja z ewidencji gruntów prowadzonej na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454).

Stosownie, zatem do klasyfikacji wynikającej z § 68 ust. 1 cyt. rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do użytków rolnych, które na podstawie art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy o podatku rolnym wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, zalicza się grunty orne, sady, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowy. Wchodzące również w skład gospodarstwa rolnego na podstawie wyżej wskazanych przepisów ustawy o podatku rolnym grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych sklasyfikowane zostały w przepisach rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków do odrębnej od użytków rolnych grupy użytków gruntowych nazwanej "grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione".

Według § 68 ust. 2 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków grupa użytków gruntowych grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione dzieli się na lasy i grunty zadrzewione i zakrzewione.

Mając zatem na uwadze wskazaną definicję gospodarstwa rolnego i cyt. przepisy rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków stwierdzić należy, że grunty oznaczone jako lasy i grunty leśne nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, gdyż nie są ani użytkami rolnymi, ani gruntami zadrzewionymi i zakrzewionymi na użytkach rolnych. Tym samym przychód ze sprzedaży tego rodzaju gruntów nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy podatkowej.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdził, że w opisanym przez pełnomocnika Strony we wniosku stanie faktycznym dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości (gospodarstwa rolnego) nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży nie utraci w jej wyniku charakteru rolnego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie natomiast dochód uzyskany ze sprzedaży lasu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl