PD-3/423-11/05 - Sprzedaż nieużywanego budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Nowym Sączu PD-3/423-11/05 Sprzedaż nieużywanego budynku.

"(...) W zapytaniu przedstawiono następujący stan faktyczny: w roku 2002 Spółka nabyła budynek z zamiarem jego przebudowy i uruchomienia dodatkowej działalności gospodarczej. Rozpoczęto prace modernizacyjne w części budynku, pozostałą część wykorzystywano jako magazyn pomocniczy. Koszty związane z bieżącym utrzymaniem budynku w tym amortyzację rozliczano proporcjonalnie do powierzchni i tylko część zajętą pod magazyn traktowano jako koszt uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Od roku 2003 Spółka zrezygnowała z wykorzystywania budynku dla celów magazynowych, koszty związane z bieżącym utrzymaniem budynku, także amortyzację, traktowano jako koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodu. Obecnie budynek ma być sprzedany.

Zdaniem Spółki do opodatkowania zysku ze zbycia budynku należy przyjąć kwotę pomniejszoną o naliczoną amortyzację, która jako koszt niestanowiący kosztów uzyskania przychodów w latach poprzednich oraz w roku bieżącym nie wpływała na zmniejszenie podstawy naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Przychody ze sprzedaży budynku podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 14 ust. 1 powołanej ustawy przychodem z odpłatnego zbycia budynku jest jego wartość wyrażona w cenie określonej w umowie.

Z generalnej zasady wyrażonej przepisem zawartym w art. 16c pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. składników majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.

Jednak wydatki te zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których jest mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 są kosztem uzyskania przychodów w przypadku ich odpłatnego zbycia bez względu na czas ich poniesienia.

Artykuł 16h ust. 1 pkt 1 ustawy wskazuje okres, w którym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych.

Na końcu tego przepisu określone zostało, iż suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Uwzględniając powyższe dochodem Spółki ze sprzedaży budynku będzie przychód pomniejszony o faktycznie poniesione wydatki na ich nabycie i koszty ustalone zgodnie z ww. przepisami."

Opublikowano: S.Podat. 2006/6/45