PD-3/41170-53/06/B - Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych diet wypłacanych na rzecz członków Izb Architektów z tytułu wykonywania czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2006 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-3/41170-53/06/B Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych diet wypłacanych na rzecz członków Izb Architektów z tytułu wykonywania czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich

Pytanie podatnika

Czy podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 pdof. diety wypłacane na rzecz członków Izb Architektów z tytułu wykonywania czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich.

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.VIII.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z zażaleniem wniesionym dnia 3.07.2006 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 19.06.2006 r. Nr PB I-2/406/57/06 (doręczone Stronie dnia 26.06.2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji, ponieważ zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Uzasadnienie

W przedmiotowej sprawie stwierdzono, iż pismem z dnia 5 kwietnia 2006 roku (data wypływu do Urzędu Skarbowego 20.04.2006 r.) Okręgowa Izba Rolnicza zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z zapytaniem w sprawie zakwalifikowania diet wypłacanych na rzecz członków organów Izb Architektów z tytułu wykonywanych czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich jako wolnych od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00 zł. Zdaniem Okręgowej Izby Rolniczej diety uzyskiwane przez członków organów izby architektów podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dnia 19 czerwca 2006 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza wydał postanowienie Nr PB I-2/406/57/06 stwierdzając, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Zdaniem organu podatkowego zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają diety osób określonych w art. 13 pkt 5 w/w ustawy. Natomiast diety wypłacane przez Okręgową Izbę Architektów (osoby prawne), swoim członkom należącym do ich składu są przychodami określonymi w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dnia 3 lipca 2006 roku (data stempla pocztowego) wpłynęło do tut. Izby Skarbowej zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w którym Okręgowa Izba Architektów wnosi o zmianę lub uchylenia przedmiotowego postanowienia i zarzuca niewłaściwe zastosowanie przez organ podatkowy art. 21 ust. 1 pkt 17 w związku z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po przeanalizowaniu akt sprawy nie znajduje podstaw do zmiany stanowiska zajętego przez organ pierwszej instancji.

W przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z przychodami z art. 13 pkt 5 ustawy tj. otrzymanymi przez osoby pełniące obowiązki społeczne lub obywatelskie. Pojęcie obowiązków społecznych lub obywatelskich odnosi się do zadań publicznych i państwowych, a nie do czynności związanych z zarządzaniem działalnością gospodarczą osoby prawnej, choćby miały charakter społeczny w tym znaczeniu że nie związany z zatrudnieniem.

Kwestie dotyczące działalności izb architektów określa ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku o samorządach zawodowych architektów inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42, ze zm.). Zgodnie z art. 7 w/w ustawy, Izby architektów, posiadają osobowość prawną, działalność ich określają statusy mogą także prowadzić działalność gospodarczą.

Stosownie do postanowień art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), zwanej dalej "ustawą", za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

A zatem, diety otrzymywane przez członków organów izb architektów, stanowią przychody, o których mowa w art. 13 pkt 7 wyżej powołanej ustawy.

W następstwie powyższego, do diet otrzymywanych przez członków izb architektów, nie ma zastosowania przepis art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy - zwalniający od podatku diety oraz zwrot kosztów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280 zł.

W konsekwencji, na Okręgowej Izbie Architektów ciąży obowiązek płatnika, wynikający z art. 41 ust. 1 ustawy. Przepis ten zobowiązuje płatnika do poboru od wypłaconych kwot zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego, płatnik jest zobligowany, na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy, do przekazania podatnikowi i właściwemu dla podatnika urzędowi skarbowemu, w terminie do końca lutego roku następnego, imiennej informacji (PIT-8B) o wysokości uzyskanego dochodu.

Jednocześnie, diety i inne należności za czas podróży otrzymywane przez członków organów izb architektów, są wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydawanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na terenie kraju oraz poza granicami kraju.

Przepis ten stosuje się w sytuacji, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl