PD-3/005/2-80/2005 - Opodatkowanie świadczeń rzeczowych finansowanych ze środków zakładowego funduszu socjalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 kwietnia 2005 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-3/005/2-80/2005 Opodatkowanie świadczeń rzeczowych finansowanych ze środków zakładowego funduszu socjalnego.

Pytanie podatnika

Czy podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego świadczenia rzeczowe finansowane ze środków z zakładowego funduszu socjalnego w momencie zakupu towaru przez pracownika na fakturę VAT wystawioną na instytut?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2005 r., zmienia informację udzieloną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 16 grudnia 2004 r. będącą odpowiedzią na zapytanie w sprawie zwolnienia z opodatkowania świadczeń rzeczowych finansowanych ze środków z zakładowego funduszu socjalnego.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem przyznane pracownikowi ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych środki na poczet pokrycia poczynionych przez niego wydatków stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Na mocy tego przepisu ustawodawca zwolnił od podatku wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

- świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego,

- źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub związków zawodowych,

- wartość tych rzeczowych świadczeń nie przekracza kwoty 380 zł.

Należy podkreślić, że świadczeniem "rzeczowym" jest świadczenie o charakterze materialnym - nieodpłatnym bądź częściowo odpłatnym. Zatem refundacja ze środków wyżej wymienionych funduszy, wydatków poniesionych przez pracownika na zakup towarów, jest świadczeniem pieniężnym pracodawcy, które nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym bez znaczenia pozostaje fakt, iż zakupiony towar został udokumentowany fakturą VAT wystawiona na Instytut Technologii i Nafty a wydatkowana przez pracownika kwota została mu zwrócona po przedstawieniu faktury zakupu.

W świetle powyższego wyjaśnienie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Nr PD-3/005/2-461/2004 z dnia 16 grudnia 2004 r., jak również poprzedzające je wyjaśnienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie Nr PD-U423/88/04 z dnia 18 czerwca 2004 r., są nieaktualne.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej kierując się zasadą zaufania do organów podatkowych informuje, że powyższe wyjaśnienie ma zastosowanie od stycznia 2005 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl