PD-2-415-75-05 - Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Nowym Sączu PD-2-415-75-05 Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16 listopada 2005 r., uzupełnionego w dniu 20 grudnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione stanowisko

nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku Podatnik skierował zapytanie dotyczące opodatkowania przychodu ze sprzedaży majątku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

-

środkami trwałymi,

-

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

-

wartościami niematerialnymi i prawnymi, ujętymi w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b),

-

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c pkt 1 ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej:

-

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

-

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

-

gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

-

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

-

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Z treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy wynika, iż zbycie rzeczy będących składnikami majątku związanego z działalnością gospodarczą należy traktować jak przychód z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, a dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.

Tak więc, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się jedynie przychodów ze zbycia budynków, lokali i praw o charakterze mieszkaniowym.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód ze sprzedaży środka trwałego.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej jest, z wyjątkiem zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tych środków.

Dochód z działalności opodatkowany jest wg. skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy.

Przepisy powyższej ustawy nie określają sposobu podziału przychodu otrzymanego ze sprzedaży budynku wykorzystywanego w części na działalność gospodarczą.

Przepis art. 22f ust. 4 ustawy określa jedynie, iż jeżeli tylko część nieruchomości, w tym budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, bądź wynajmowana lub wydzierżawiana - odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, budynku lub lokalu odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości, budynku lub lokalu.

W związku z powyższym, przychód uzyskany ze sprzedaży budynku, który w części wykorzystywany był do działalności gospodarczej i wprowadzony do ewidencji środków trwałych, należy potraktować jako przychód z działalności gospodarczej i uzyskany ze sprzedaży dochód ustalić zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy i opodatkować wg. skali podatkowej. Przychód należy rozliczyć według proporcji przyjętej dla potrzeb amortyzacji.

Natomiast, w przypadku części mieszkalnej wymienionego budynku, to jeżeli nie upłynęło 5 lat od daty nabycia nieruchomości, przychód uzyskany ze sprzedaży tej części należy opodatkować zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy - zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wys. 10 % uzyskanego przychodu.

Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jednocześnie nadmienia się, iż przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) mogą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele określone art. 21 ust. 1 pkt 32 wymienionej ustawy. W takiej sytuacji powinien złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy.

A zatem, stanowisko, że przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl