PD.2-415/262/04 - Rzeczowe świadczenia finansowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Lublinie PD.2-415/262/04 Rzeczowe świadczenia finansowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Pytanie podatnika

W związku ze zbliżającym się końcem roku i pozostałymi środkami pieniężnymi na Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych, Przedsiębiorstwo planuje udzielić pracownikom rzeczowych świadczeń finansowanych z ZFŚS, ponieważ nie znamy potrzeb pracowników chcemy, aby pracownicy sami w imieniu Przedsiębiorstwa dokonali zakupu potrzebnych im artykułów za które pobiorą fakturę VAT, wystawioną na Przedsiębiorstwo. Na podstawie tych faktur dokonamy zwrotu kwoty zapłaconej przez pracownika. Czy otrzymane kwoty zwrotu z ZFŚS za zakupione przez pracownika artykuły, lecz zafakturowane na zakład pracy są świadczeniem rzeczowym i wchodzą do kwoty zwolnionej z podatku - 380 zł.

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) - zmieniam informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim pismem z dnia 16 listopada 2004 r. nr PD/415-70/14/2004. Z przedstawionego w piśmie z dnia 2 listopada 2004 r. wynika, że w 2004 r. planujecie Państwo dokonać zwrotu kwoty zapłaconej przez pracownika za zakupione produkty po przedstawieniu przez niego faktury zakupu. Operację powyższą traktujecie jako świadczenie rzeczowe zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są wartości rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany za towary lub usługi. Refundując pracownikowi w formie pieniężnej poniesiony przez niego, udokumentowany wydatek na zakup wybranych towarów handlowych - zakład pracy dokonuje wypłaty świadczenia pieniężnego, a nie świadczenia rzeczowego. Wobec powyższego dokonany przez Państwa zwrot kwoty zapłaconej przez pracownika za zakupione towary nie korzysta ze zwolnienia w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym. Podsumowując powyższe należy uznać, że przyznane pracownikowi, przez komisję socjalną, kwoty świadczeń na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych są w rzeczywistości świadczeniem finansowym i stanowią dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w myśl art. 12 ustawy o podatku dochodowym. Bez znaczenia pozostaje również fakt, że zakupiony towar został zafakturowany na zakład pracy, a wydatkowana przez pracownika kwota została mu zwrócona po przedstawieniu faktury zakupu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl