PD-2/415-2/05 - Odliczenie odsetek od pożyczki hipotecznej udzielonej przez bank.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 17 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią PD-2/415-2/05 Odliczenie odsetek od pożyczki hipotecznej udzielonej przez bank.

Pytanie podatnika

Czy w rozliczeniu podatkowym za 2005 rok będą mogli skorzystać z możliwości odliczenia odsetek od pożyczki hipotecznej udzielonej przez bank.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią postanawia uznać, że stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 25 lutego 2005 r. jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że dnia 25 stycznia 2005 r. zawarli Państwo umowę pożyczki hipotecznej z Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie, Oddział I w Nakle nad Notecią, której kopię dołączyła Pani do pisma. Z przedstawionej sytuacji wynika również, że pożyczka ta przeznaczona została na zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym przez Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową "..." w....

Pytanie brzmi: czy w rozliczeniu podatkowym za 2005 rok będą mogli Państwo skorzystać z możliwości odliczenia odsetek od pożyczki hipotecznej udzielonej Państwu przez bank?

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

- budową budynku mieszkalnego, albo

- wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo wybudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkaniowe lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Możliwość odliczenia tych wydatków jest obwarowana koniecznością spełnienia przez podatnika warunków, jakie przewiduje ustawa. W ust. 2 art. 26b wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca przewiduje możliwość odliczenia odsetek od kredytu (pożyczki), jeżeli:

- kredyt ten (pożyczka) został udzielny podatnikowi po 1 stycznia 2002 r.,

- kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielenia kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych wyżej.

Z załączonej do pytania kopii umowy pożyczki hipotecznej nr (...) wynika, iż otrzymaną pożyczkę w wysokości 38.240,00 CHF pożyczkobiorcy mogą wykorzystać na dowolny cel.

Jak wynika z powyższego musi być warunek wynikający z ustawy a dotyczący konieczności zawarcia w umowie celu zgodnego z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj.:

- budowa budynku mieszkalnego, albo

- wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

- nadbudową lub rozbudową budynku mieszkalnego na cele mieszkaniowe lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Warunek ten nie został w Pani przypadku spełniony, zatem postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie rozpatrzenia wniosku.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nakle nad Notecią w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl