PD-2-415-17-06 - Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 kwietnia 2006 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-2-415-17-06 Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 marca 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 14 marca 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku skierowano zapytanie czy przychód uzyskany ze sprzedaży działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego jest zwolniony z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są: przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Zwolnienie na mocy wymienionego przepisu ma zastosowanie wówczas gdy nie nastąpi wyłączenie gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegającym na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia na inne cele niż rolnicze.

Jeśli zgodnie ze stanem faktycznym, przedstawionym we wniosku sprzedaż działki nie utraciła w związku ze sprzedażą charakteru rolnego to przychód uzyskany z jej zbycia będzie zwolniony z podatku dochodowego.

W świetle powyższego stanowisko podatnika uznano za prawidłowe.

Na dzień wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:

-

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących

-

nie jest wiążąca dla podatnika /następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl